W kręgu Wazów

W kwietniu nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka Bożeny Fabiani W kręgu Wazów.

Bożena Fabiani „W kręgu Wazów”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Bożena Fabiani „W kręgu Wazów”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Czy książka historyczna może być ciekawa? Na pewno może być nienudna. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest nowa książka Bożeny Fabiani W kręgu Wazów. Ludzie i obyczaje, która wciąga niczym bestselerowa powieść.

Autorka swoim pasjonującym i przystępnym stylem opisuje dwór Wazów w Warszawie. Fabiani przedstawiając kolejnych królów tej dynastii, ich królowe i dzieci, w ciekawy sposób ukazuje różne aspekty życia codziennego na dworze, m.in.: obyczaje, kuchnię, modę, święta, choroby i okresy żałoby. Książka przedstawia ludzkie twarze postaci historycznych, jest zapisem okruchów życia, wytropionych i wychwyconych przez autorkę w zapomnianych źródłach, starych kronikach, listach, testamentach, przywracających naszej zbiorowej pamięci klimat minionej epoki.

Cała opowieść wzbogacona jest anegdotami oraz fascynującymi historiami towarzyszącymi autorce podczas gromadzenia materiałów do książki i badań nad dziejami polskich Wazów. Fabiani odkrywa przed czytelnikiem rąbek tajemnicy warsztatu historyka, nie tylko po to by ubarwić książkę, ale by pokazać, że to praca nieograniczająca się do ślęczenia latami nad tomami ksiąg, ale wymagająca też różnych zabiegów, przypominających niekiedy postępowanie śledcze policji kryminalnej.

Bożena Fabiani, autorka książek historycznych, artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz utworów poetyckich. W kręgu jej zainteresowań pozostają: kultura i sztuka baroku, dzieje chrześcijańskiego Rzymu, kultura staropolska oraz biografie najbardziej znanych artystów. Od kilkunastu lat popularyzuje zagadnienia z zakresu historii sztuki na antenie II Programu Polskiego Radia w audycji Ewy Prządki W stronę sztuki.

Bożena Fabiani W kręgu Wazów. Ludzie i obyczaje
Premiera: kwiecień 2014 roku
Wydawnictwo Naukowo PWN

Dodaj komentarz