Sybilla 2013 – muzealny Oskar w rękach MNK

Aż dwiema nagrodami: Sybillą 2013 w kategorii Inwestycje oraz Grand Prix czyli nagrodą główną (nazywaną też Nagrodą wśród nagrodzonych), uhonorowało Muzeum Narodowe w Krakowie jury Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku 2013 pod przewodnictwem prof. Waldemara Baraniewskiego.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie, fot. Karol Kowalik, MNK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie, fot. Karol Kowalik, MNK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury nagrodziło Sybillą 2013 oraz Grand Prix projekt rewitalizacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Prof. Waldemar Baraniewski powiedział 14 maja 2014 roku podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, że jury doceniło Muzeum Narodowe w Krakowie za nowatorskie i nowoczesne podejście do myślenia o tym, jak pieniądze mogą przerodzić się w wartości. Przyznał, że jest pod ogromnym wrażeniem ekspozycji w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, którą nazwał perełką. Niedostępne dla widzów przez 70 lat Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego otwarto dla publiczności w czerwcu 2013 roku. W ubiegłym roku oddano do użytku jeszcze dwa Oddziały MNK: w maju wyremontowane Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, a we wrześniu całkiem nowy oddział – Ośrodek Kultury Europejskiej Europeum.

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, od 1980 roku ogłaszany przez Ministra Kultury, jest najważniejszym forum promocji i wymiany doświadczeń dla muzealników z całej Polski. Wśród celów konkursu należy wyróżnić: wybór najwybitniejszych osiągnięć z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej, upowszechnienie najlepszych form i metod działalności muzealnej oraz wyrażenie uznania dla autorów i realizatorów najlepszych dokonań muzealnych.

Grand Prix Sybilla 2013 i Sybillę 2013 w kategorii Inwestycje z rąk Minister Małgorzaty Omilanowskiej, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Leszek Bednarz – Wicedyrektor ds. Technicznych Muzeum Narodowego w Krakowie.

14 maja 2014 roku MNK zostało uhonorowane jeszcze jedną nagrodą. Otwarcie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, w wyniku realizacji projektu Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej znalazło się na IV miejscu w tegorocznej edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Oprac. Katarzyna Bik

Sybilla 2013
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz