• 2014-05-19

Polskie marki dobrze zaprojektowane

Od 2 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można obejrzeć wystawę Sukces dobrze zaprojektowany, towarzyszącą II Powszechnej Wystawie Krajowej – Konkurencyjna Polska.

Łazik marsjański, projekt Hyperion (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łazik marsjański, projekt Hyperion (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mijające ćwierćwiecze w polskiej gospodarce udowodniło, że naprawdę silne i rozpoznawalne są te marki, które postawiły na współpracę z działem projektowym, od dobrego projektu zależy bowiem sukces firmy – w znaczeniu sukcesu ekonomicznego i wizerunku. Prezentacji tych marek właśnie służy wystawa Sukces dobrze zaprojektowany, towarzysząca II Powszechnej Wystawie Krajowej – Konkurencyjna Polska.

PWK Konkurencyjna Polska to jedyne wydarzenie w Polsce prezentujące najważniejsze osiągnięcia Polski w latach 1989-2014, które w istotny sposób wpłynęły na wzrost znaczenia gospodarczego i politycznego Polski na arenie międzynarodowej. Jest to również okazja do zaprezentowania procesu budowy i kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego opartego na innowacyjnej gospodarce, z powodzeniem konkurującej na rynku globalnym. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent RP, Bronisław Komorowski.

Odbywająca się w jego ramach wystawa Sukces dobrze zaprojektowany ma w głównej mierze charakter edukacyjny. Jej zadaniem jest odczarowanie słowa design, zdewaluowanego, bądź niezrozumiałego dla szerokiego grona odbiorców. Dlatego obok krzesła, sofy oraz obuwia – produktów niejako w naturalny sposób kojarzonych z nazwiskiem projektanta, na wystawie pokazany zostanie również między innymi odkurzacz, jacht oraz gaśniczy samochód lotniskowy, a także dobrze zaprojektowane i doskonale spełniające oczekiwania konsumenta usługi.

Do wskazania firm i marek, które wyróżnia doskonałe wzornictwo zaproszeni zostali uznani eksperci z dziedziny designu: przedstawiciele uczelni artystycznych, mediów, instytucji oraz znani w Polsce i na świecie polscy projektanci. Zespół kuratorski dokonał wyboru ponad 30 firm i produktów, wskazując niejednokrotnie na kompleksowe podejście do projektowania – począwszy od identyfikacji wizualnej marki, interfejsu strony internetowej, opakowania aż po usługi komplementarne.

Prezentowane na wystawie firmy oraz produkty udowadniają, iż polski design jest konkurencyjny i swym poziomem nie odbiega od europejskiego. Wybór tych a nie innych marek może być zaskoczeniem ale również okazją do refleksji o projektowaniu, które towarzyszyć powinno każdej sferze życia.

Kuratorzy wystawy:

Janusz Kaniewski, Kaniewski Design
prof. Marek Owsian, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Joanna Oziemblewska, Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Gosia Rygalik, Studio Rygalik
Tomek Rygalik, Studio Rygalik
Ewa Trzcionka, redaktor naczelna DESIGN ALIVE
prof. Andrzej Ziębliński, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

II Powszechna Wystawa Krajowa Konkurencyjna Polska 1989–2014
2-15 czerwca 2014 r.
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań

Dodaj komentarz