• 2014-05-19

Przemysław Branas z Czkawką w MOCAK-u

Od 15 czerwca w ramach Sekcji ShowOff Miesiąca Fotografii w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakwie można oglądać wystawę prac Przemysława Branasa pt. Czkawka.

Przemysław Branas, „Maska 01”, z cyklu „Rytualne Maski domowe”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Branas, „Maska 01”, z cyklu „Rytualne Maski domowe”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czkawka jest uporczywym syndromem chorobowym objawiającym się rytmicznymi wstrząsami. Zazwyczaj powoduje ją gwałtowne przepełnienie. Jest mimowolnym odruchem ciała pojawiającym się niespodziewanie i podobnie niespodziewanie odchodzącym. Samo słowo bywa metaforą bezustannych powrotów czegoś lub do czegoś, krótkotrwałych repetytywnych trwań i ich nagłych rozpuszczeń.

Tematyka pełnoplastycznej instalacji obejmującej fotografię, wideo i obiekty krąży wokół stworzonych przez artystę rytuałów służących mapowaniu przestrzeni intymnych i publicznych. To one determinują jego bycie twórcą, który gra pamięcią własną i pamięcią miejsca, pracując w oparciu o zdarzenie i proces.

Pierwszym impulsem dla artysty było zdjęcie z dzieciństwa. Uchwycony na krakowskim rynku przy fontannie autorstwa prof. Zina wraca do miejsca ze zdjęcia i do miejsca w czasie, z którego pochodzi fotografia. Postawą, która go inspiruje, jest bohater kąpieli, krakowski performer, pisarz, awangardzista Krzysztof Niemczyk. Czerpiąc od niego, Branas przepracowuje kategorie sentymentalizmu, historyzmu i krakowskości, a jego metodologią jest egzotyzacja.

Przemysław Branas (ur. 1987, Jarosław) – doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się sztuką intermedialną, motywem instalakcji – połączenia sztuk performatywnych z instalacją artystyczną. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 roku.

Kuratorka: Ewa Tatar

Przemysław Branas, Czkawka
Miesiąc Fotografii 2014 – Sekcja ShowOff
Wystawę można oglądać od 15 maja do 15 czerwca 2014 roku
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Galeria Re

Dodaj komentarz