Nie tylko Schindler: spotkanie filmowe

22 maja o godzinie 18.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na spotkanie filmowe z cyklu Nie tylko Schindler. Gościem specjalnym będzie reżyser Małgorzata Imielska.

„Obrazy z Fabryki Śmierci”, reż. Małgorzata Imielska (źródło: materiały prasowe)

„Obrazy z Fabryki Śmierci”, reż. Małgorzata Imielska (źródło: materiały prasowe)

Nazistowski obóz koncentracyjny – temat najtrudniejszych opowieści, wspomnień i przedstawień. Pamięć tych, którzy przeżyli dotyczy spraw jednocześnie przyziemnych i ostatecznych – głodu, zimna, zgrozy, śmierci. Małgorzata Imielska w obu filmach szuka odpowiedzi na pytania o genezę zła, sens przeżycia i zasady, dzięki którym społeczeństwa nigdy już nie dopuszczą się podobnych zbrodni. Choć nikt z nas nie potrafi odpowiedzieć na te pytania w sposób rozstrzygający, to jednak nie możemy przestać ich zadawać patrząc na ściany baraków w Auschwitz, spotykając się z ocalałymi, studiując rysunki więźniów czy ich fotografie.

Obrazy z Fabryki Śmierci (2010) to opowieść o obrazach i rysunkach tworzonych w obozie koncentracyjnym KL. Auschwitz, zmuszająca do zastanowienia się się nad przyczyną, dla której tak wielu więźniów ryzykowało życiem, żeby na kartce papieru zachować ślad tego, jak wyglądał poranny apel czy selekcja żydowskich transportów. Albo komora gazowa… Dlaczego rysowali portrety swojego kolegi współwięźnia? Czy chcieli, żeby pozostało po nich ich własne świadectwo, czy też był to wyraz potrzeby piękna obecnej nawet w miejscu takim jak obóz?

Drugi film pokazywany podczas majowego spotkania, Opowiedz mi swoją historię (2004), powstał na zamówienie niemieckiej Fundacji z Münster. Ludwik Krasucki, Krystyna Budnicka, Marian Majerowicz i Leszek Żukowski powracają do strasznych doświadczeń ze swojej młodości, która przypadła na czas hitlerowskiej okupacji w Polsce, żeby uzmysłowić grupom niemieckiej i polskiej młodzieży nie tylko ogrom nieszczęść, który dotknął ich pokolenie, ale także aby porozmawiać o problemach winy i odpowiedzialności.

Po pokazie odbędzie się konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Krakowską Fundację Filmową – do wygrania płyty DVD oraz dwa karnety na 54. Krakowski Festiwal Filmowy.

Program filmowy trwa 78 minut.

Małgorzata Imielska − autorka wielu cenionych i nagradzanych filmów dokumentalnych. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii filmowej na Uniwersytecie Śląskim. Debiutowała w 1998 roku filmem Bachor. Od tego czasu zrealizowała ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych, z których większość opowiada o Holocauście. Reżyserka posiada wyjątkową umiejętność odnajdywania nietuzinkowych bohaterów, których jednostkowe historie dobitnie ilustrują niejednoznaczne postawy i wybory moralne, jakie stały się udziałem zarówno ofiar, jak i świadków Zagłady. Wśród najważniejszych filmów Małgorzaty Imielskiej oprócz zrealizowanego w Studio Kalejdoskop filmu Powiedz mi, dlaczego? znajdują się Młodość w czasach Zagłady (2001), Czas ambasadora (2003), cykl telewizyjnych reportaży Sprawiedliwi (2006–2007) czy najnowszy obraz poświęcony polskim żołnierzom i ich rodzinom Przeżyć Afganistan (2012).

„Obrazy z Fabryki Śmierci”, reż. Małgorzata Imielska (źródło: materiały prasowe)

„Obrazy z Fabryki Śmierci”, reż. Małgorzata Imielska (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie filmowe z cyklu Nie tylko Schindler
22 maja 2014 roku, godzina 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Kraków

Dodaj komentarz