Natalia Kabanow z aktorską ekspresją w Galerii Socato

Od 17 maja w Galerii Sztuki Socato we Wrocławiu można oglądać wystawę fotografii Natalii Kabanow ze spektakli i backstage’u Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiedy z Autorką wybierałyśmy zdjęcia na potrzeby tej wystawy, szybko okazało się, że kierujemy się nie w stronę ujęć znakomitych technicznie, prezentujących aktorską ekspresję, czy najbardziej reprezentatywnych dla spektakli Teatru Polskiego, ale tych, które, mimo że czasem nieostre czy ziarniste, są przepustką do czegoś więcej. Na tych fotografiach udało się pokazać transową naturę przedstawienia teatralnego i gry aktorskiej. To chwile całkowitej otwartości, kiedy spektakl, głównie dzięki aktorom, staje się przejściem do jakiejś innej przestrzeni kontaktu. Jest ich najwięcej w dziełach reżyserów inspirujących aktorów do przekraczania granic sztuki aktorskiej, performowania, dopuszczania widza niebezpiecznie blisko. Stąd wśród wybranych są zdjęcia z Poczekalni Krystiana Lupy oraz spektakli Jana Klaty, Moniki Pęcikiewicz, Moniki Strzępki, Łukasza Twarkowskiego czy Michała Borczucha.

Artystkę interesują przede wszystkim aktorzy, podąża za nimi w czasie przedstawień, ale także w sytuacjach zakulisowych, na backstage’ach czy sesjach towarzyszącym spektaklom. I tu również udaje jej się nawiązać z nimi bardzo specjalną relację. Niektórzy nazwaliby to kontaktem z duszą. Moim zdaniem Natalia Kabanow, fotografując, łapie ten kontakt, być może dlatego, że pracuje na wysokich czułościach – i to nie w tym warsztatowo-fotograficznym znaczeniu tego wyrażenia, ale zwykłym, ludzkim.

Kasia Majewska

Na zdjęciach: Paulina Chapko, Michał Chorosiński, Małgorzata Gorol, Anna Ilczuk, Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Kinga Preis, Halina Rasiakówna, Ewa Skibińska, Adam Szczyszczaj, Katarzyna Strączek, Janka Woźnicka, Wojciech Ziemiański, Marta Zięba, Dagmara Mrowiec.

Wystawa fotografii Natalii Kabanow ze spektakli i backstage’u Teatru Polskiego we Wrocławiu
Wernisaż: 17 maja 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 3 czerwca 2014 roku
Galeria Sztuki Socato
Plac Solny
Wrocław

Dodaj komentarz