• 2014-05-19

Kino od kuchni: czołówki filmowe

22 maja o godz. 19.00 Kino Iluzjon w Warszawie zaprasza na spotkanie z Marcinem Fischerem w ramach cyklu Kino od kuchni.

Kino od kuchni (źródło: materiały prasowe)

Kino od kuchni (źródło: materiały prasowe)

Kino Iluzjon zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino od kuchni, w ramach, którego widzowie odkrywają tajniki poszczególnych profesji filmowych. Tym razem uczestnicy zobaczą produkcję zagraniczną – film Myśliwy Rafiego Pittsa.

Film Pittsa stanie się pretekstem do rozmowy o szczególnym, często niezauważanym gatunku, jakim są czołówki filmowe. Wieczór poprowadzi Marcin Fischer, reżyser, scenarzysta i motion designer, pasjonat typografii w ruchu oraz autor czołówek filmowych, w tym właśnie sekwencji otwierającej Myśliwego. Opowie o swojej współpracy z Rafi Pittsem w berlińskim studiu PostRepublic oraz nakreśli szerszy kontekst zjawiska, omawiając inne wybitne sekwencje otwierające filmy takie jak Siedem, Skyfall czy seriali Mad Man i True Detective. Typografia w ruchu to stosunkowo nowy, specyficzny kierunek sztuki użytkowej, powstały na przecięciu typografii, filmu, animacji, designu i fotografii, który jednak już wypracował własne, sobie właściwe arcydzieła i wewnętrzne kody.

Myśliwy (Shekarchi) 92 min., Iran/Niemcy 2010, reż. i scen.: Rafi Pitts; zdj.: Mohammad Davudi; wyk.: R. Pitts, Mitra Hajjar, Ali Nicksaulat, Hassan Ghalenoi, Manoochehr Rahimi.

Ali niedawno wyszedł z więzienia i na nowo próbuje odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Podejmuje pracę jako stróż nocny w fabryce. Pewnego dnia po powrocie do domu nie zastaje swojej rodziny. Po długim oczekiwaniu postanawia zawiadomić policję. Tam dowiaduje się, że jego żona i córka zostały zastrzelone podczas ulicznych demonstracji. Zdesperowany bohater w afekcie zabija dwóch policjantów. Ukrywa się w lesie, ale zostaje zatrzymany przez ścigających go funkcjonariuszy. Film Pittsa wcielającego się również w główną rolę, mimo wielu scen strzelaniny i pościgów, nie jest kinem akcji. Oszczędność dialogów, minimalizm formalny oraz precyzyjnie skonstruowany scenariusz sprawiają, że obraz to uniwersalna, skłaniająca do refleksji historia o miejscu człowieka na ziemi, o poszukiwaniu wolności i prawach jednostki.

Ceny biletów na seans:

  • 15 zł – ulgowe
  • 17 zł – normalne

Kino od kuchni: czołówki filmowe
22 maja 2014 roku, godz. 19.00
Kino Iluzjon
Ul. Narbutta 50 a
Warszawa

Dodaj komentarz