• 2014-05-19

on/off kultura: impresje antropologiczne

20 maja o godz. 17.00 Łódzki Dom Kultury zaprasza na spotkanie z profesorem Wojciechem Bursztą zatytułowane Cześć Kolberg. Impresje antropologiczne w ramach cyklu on/off kultura.

„Cześć Kolberg. Impresje antropologiczne”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Cześć Kolberg. Impresje antropologiczne”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Gościem pierwszej edycji projektu on/off kultura będzie profesor Wojciech Burszta, którego dziedzinami zainteresowań są miedzy innymi: teoria i filozofia kultury, kultura popularna, etniczność i nacjonalizm, wielokulturowość, bunt i kontestacja, antropologia Europy, antropologia anarchizmu oraz relacje język−kultura.

Pretekstem do spotkania ze współczesną antropologią jest postać Oskara Kolberga. Jego spuścizna zasługuje na dużo więcej niż się może wydawać. Poprzez osobę jednego z ojców polskiej etnografii poruszone zostaną tematy związane z innością, relacjami pomiędzy kulturami, a także kulturową ambiwalencją i polifonicznością.

To pojęcia, do których warto poprzez Kolberga wracać, dyskutować z nimi, spierać się albo je przywoływać, ponieważ dotyczą one istoty nie tylko antropologii ale w pewnym sensie również humanistyki.

Na spotkanie wstęp wolny.

Projekt on/off kultura to poszukiwanie nowej przestrzeni dla istotnych tematów, sięganie po różnorodne środki wyrazu, tj. tekst, dźwięk czy obraz. To powołanie do istnienia swoistego laboratorium kultury, które stałoby się:

  • platformą wymiany idei,
  • przestrzenią umożliwiającą spotkania z nieszablonowymi postaciami,
  • aktualnym komentarzem do współczesnej kultury i sztuki,
  • promocją alternatywnego spojrzenia na kulturę,
  • okazją do bezpośredniego kontaktu z dobrym tekstem, inspirującym obrazem, hipnotyzującym dźwiękiem.

Cześć Kolberg. Impresje antropologiczne
20 maja 2014 roku, godzina 17.00
Łódzki Dom Kultury
Ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz