• 2014-05-17

2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Od 1 do 8 czerwca we Wrocławskim Teatrze Lalek trwać będzie druga edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Przegląd otworzy prapremiera spektaklu Plama.

2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci (źródło: materiały prasowe organizatora)

2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezależnie od przyjętej konwencji artystycznej najważniejsze jest dla nas, by przedstawienie stawiało odbiorcy istotne pytania, miało temat, a nie tylko morał. Dlatego właśnie stawiamy przede wszystkim na nową polską dramaturgię, poruszającą tematy bliskie współczesnemu dziecku, a także na nowatorską formę inscenizacji.

Tegoroczne spektakle, są świadomymi oraz starannie przemyślanymi wypowiedziami artystycznymi, których twórcy nie boją się eksperymentów z formą, a jednocześnie szanują wrażliwość i inteligencję odbiorcy. Są wśród nich zarówno odważne inscenizacje najnowszych sztuk, jak i nowatorskie interpretacje klasyki, widowiska o charakterze eksperymentów scenicznych oparte na współkreacyjnym udziale widzów, przedstawienia angażujące nowe media i nowoczesne spektakle lalkowe.

Wszystkie one nie tylko bawią i poruszają, ale też pozwalają poznać świat we wszystkich jego odcieniach i tym samym pomagają oswoić się z emocjami – nierzadko trudnymi, za to zawsze pięknymi i ważnymi.

Integralną częścią Przeglądu jest, jak w roku ubiegłym, ogólnodostępny, interdyscyplinarny Ogród Sztuk, w ramach którego odbędzie się szereg bezpłatnych warsztatów literackich, plastycznych, teatralnych i muzycznych, prowadzonych m.in. przez 3D czyli Dizajn Dla Dzieci, specjalistów z Katedry Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu, zespół Małe Instrumenty i wielu znakomitych twórców indywidualnych (m.in. Agnieszkę Wolny-Hamkało i Tomasza Brodę).

2. edycję Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci otworzy prapremiera spektaklu Plama na podstawie tekstu i w reżyserii Martyny Majewskiej. Ta bardzo nietypowa baśń dla najmłodszych to nowoczesne, multimedialne przedstawienie doskonale oddające ideę Przeglądu – uciekające od utartych schematów i oparte na kontrastach.

Plama – współczesna baśń opowiadająca o Dobrej i Pięknej Królewnie, którą Zła i Wyniosła Czarownica przemienia w przebrzydłą, czarną plamę (ble!). Pomysłowa Plama, próbując powrócić do swojej prawdziwej postaci, przemienia się między innymi w czarną limuzynę, złotą rybkę, kameleona i… lody z posypką. Oglądając perypetie Plamy, wszystkie gwiazdy Wszechświata układają się w uśmiech i zadziornie mrugają do dzieci.

To spektakl oparty na kontrastach. Debiutująca reżyserka spotyka się w nim z doświadczoną aktorką. Minimalistyczna scenografia zderza się z bogactwem efektów multimedialnych. Twórcy korzystają z najnowocześniejszych środków teatru formy, czerpiąc jednocześnie z baśniowych motywów i tradycji bajek zen.

2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
Od 1 do 8 czerwca 2014 roku
Teatr Lalek
Wrocław

Dodaj komentarz