• 2014-05-17

Osmoza – zdarzenie sceniczne w ramach Nocy Muzeów

Improwizacje na temat malarstwa Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego na podstawie tekstów Helmuta Kajzara, w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego, odbędzie się 17 maja w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

„Osmoza" (źródło: mat. prasowe)

„Osmoza" (źródło: mat. prasowe)

Katarzyna Baraniecka przygotowuje w przestrzeni Muzeum Narodowego we Wrocławiu czytanie performatywne esejów Helmuta Kajzara, któremu towarzyszyć będzie improwizowana muzyka Adama Milwiw-Barona i wideo-art Jakuba Lecha. Ze słów, obrazów i dźwięków powstaje impresja na temat dzieł Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego. Dzieła te znajdują się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Narodowego.

Eseje Helmuta Kajzara pochodzą z jego książki Z powierzchni – szkice o teatrze. Zaprezentują je aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego Marta Malikowska i Krzysztof Kuliński.

Zdarzenie będzie można obejrzeć 17 maja trzykrotnie [o godz. 20.30, 21.30 oraz o 22.30] w hallu głównym Muzeum Narodowego – w przestrzeni otwartej, gdzie znika tradycyjny podział na scenę i widownię, a granice teatru poszerzają się zgodnie z duchem Kajzarowskiego Manifestu teatru meta-codziennego, w którym mowa jest o tym, że teatr staje się miejscem pośrednim – takim jak schody, jak korytarz….  Przenikają się tam słowo, obraz i dźwięk, ale także świat sztuki i życie codzienne.

zdarzenie sceniczne w ramach Nocy Muzeów we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu
reżyseria: Katarzyna Baraniecka
wideo-art: Jakub Lech
dźwięki: Adam Milwiw-Baron
obsada: Marta Malikowska, Krzysztof Kuliński

Osmoza
17 maja 2014 r., godz. 20.30, 21.30, 22.30
Plac Powstańców Warszawy 5, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz