Michael Crummey i Nowa Fundlandia

19 maja nakładem Wydawnictwa Wiatr od morza ukaże się druga w Polsce powieść nowofundlandzkiego pisarza Michaela Crummey’a Pobojowisko.

Michael Crummey „Pobojowisko” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Michael Crummey „Pobojowisko” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Czy w miłości i nienawiści istnieją jakiekolwiek nieprzekraczalne granice? Michael Crummey, autor Dostatku, powraca z kolejną powieścią rozgrywającą się na chłodnej Nowej Fundlandii. Tym razem śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości gorącą miłością, później natomiast rozdzielonych mocą nienawiści wsączającej się w ich życie na różnych płaszczyznach.

Nowa Fundlandia, rok 1940. Młody katolik Wish Furey zarabia na życie, podróżując z kinem objazdowym po północnym wybrzeżu wyspy. W Cove, jednej z protestanckich osad rybackich, chłopak zakochuje się z wzajemnością w Sadie Parsons, dziewczynie zdającej się nie przystawać do oczekiwań purytańskiego środowiska, w którym dorasta. Narastający konflikt między Wishem a rodziną Parsonsów – uprzedzoną do katolickiego zalotnika – ostatecznie sprawia, że chłopak ucieka z Cove jako złodziej i niedoszły morderca, zaś Sadie opuszcza rodzinną osadę, by odnaleźć ukochanego w stolicy wyspy, St. John’s. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak wiele lat przyjdzie jej czekać na kolejne spotkanie z Wishem.

Snując historię wyklętej miłości, Crummey tka misterną sieć powiązań między pozornie nieistotnymi szczegółami. Czyniąc wydarzenia II wojny światowej na Pacyfiku jedną z osi fabuły, niezwykle przenikliwie zwraca uwagę na kwestię osobistej odpowiedzialności człowieka za otaczające go zło. Czy można wywieść związek między złą myślą a wybuchem bomby atomowej w Nagasaki? Okazuje się, że tak.

Crummey opisuje podobną sytuację z historii własnej rodziny:

Podział między katolikami a protestantami przez lata był na Nowej Fundlandii bardzo żywy – nawet w pokoleniu moich rodziców. Małżeństwa mieszane zdarzały się niezwykle rzadko. Nawet w Western Bay, gdzie dorastał mój ojciec – protestant. Jego najlepszy przyjaciel był katolikiem. To jeszcze było do przyjęcia. Natomiast gdy siostra ojca zakochała się w katoliku, nie pozwolono jej go poślubić. Nigdy nie wyszła za mąż. Całe życie spędziła samotnie.

Michael Crummey – Márquez północy

Michael Crummey – kanadyjski poeta i prozaik, urodzony w 1965 roku w Buchans na Nowej Fundlandii. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień za opublikowane w latach dziewięćdziesiątych tomiki poezji Arguments With Gravity i Hard Light. Jako prozaik Crummey zasłynął wydaną w 2001 roku książką River Thieves, opisującą relacje między europejskimi osadnikami a ostatnimi przedstawicielami Beothuków, rdzennych mieszkańców Nowej Fundlandii. Swoją pozycję jednego z najważniejszych kanadyjskich powieściopisarzy umocnił opublikowaną cztery lata później powieścią Pobojowisko (The Wreckage).

Polscy czytelnicy poznali Crummeya dzięki jego trzeciej powieści – Dostatkowi (Galore), opublikowanemu przez Wiatr od Morza w czerwcu 2013 roku. W Dostatku pisarz sięga po estetykę realizmu magicznego, opisując dwieście lat z dziejów dwóch wyimaginowanych nowofundlandzkich osad rybackich i tworząc nowe arcydzieło gatunku, na miarę Stu lat samotności Márqueza. W Polsce Dostatek został wyróżniony m.in. w zestawieniach 25 książek roku 2013 według Gazety Wyborczej oraz 20 książek roku 2013 audycji Z najwyższej półki (Program 3 Polskiego Radia).

W swojej twórczości Crummey skupia się na historii i kulturze Nowej Fundlandii, obficie czerpiąc z opracowań naukowych, podań ludowych oraz dziejów własnej rodziny. Rozgrywające się na chłodnej, kanadyjskiej wyspie opowieści są uniwersalne. Crummey kładzie szczególny nacisk na uczucie straty i przemijania, towarzyszące wszystkim, którzy odważą się spojrzeć wstecz.

Michael Crummey Pobojowisko
Premiera: 19 maja 2014 roku
Wydawnictwo Wiatr od morza

Dodaj komentarz