O twórczości Marqueza

20 maja w salonie Empik Junior w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości Gabriela Garcíi Márqueza, w którym wezmą udział: Justyna Sobolewska, Piotr Kofta oraz Carlos Marrodán Casas.

Gabriel García Márquez, fot. Wikimedia Commons (źródło: materiały prasowe)

Gabriel García Márquez, fot. Wikimedia Commons (źródło: materiały prasowe)

17 kwietnia zmarł Gabriel García Márquez, jeden z największych prozaików XX wieku. O tym, jak jego książki wpłynęły na losy literatury współczesnej oraz o tym, co znaczyły dla kolejnych pokoleń czytelników, rozmawiać będą: Justyna Sobolewska (Polityka), Piotr Kofta (Wprost) oraz Carlos Marrodán Casas, tłumacz kilkunastu książek kolumbijskiego pisarza.

Tematem debaty będzie spuścizna Márqueza, jego literacka ewolucja oraz znaczenie poszczególnych dzieł dla współczesnej literatury. Krytycy literaccy oraz tłumacz dzieł kolumbijskiego pisarza dyskutować będą o fenomenie Márqueza, najważniejszych motywach w jego twórczości oraz o tym, jak za pomocą specyficznej mieszaniny magii i realizmu udawało mu się odzwierciedlać najistotniejsze problemy ludzkości.

Gabriel García Márquez – cytat (źródło: materiały prasowe)

Gabriel García Márquez – cytat (źródło: materiały prasowe)

Gabriel García Márquez urodził się 6 marca 1927 roku w kolumbijskim mieście Aracataca. Największą sławę przyniosła mu powieść Sto lat samotności, wydana w 1967 roku, od dziesięcioleci sprzedawana na świecie w wielomilionowych nakładach. Jej specyficzny styl, nazywany przez krytyków realizmem magicznym, stał się kanoniczny dla całego pokolenia latynoamerykańskich pisarzy.

Lubił powtarzać, że od śmierci dziadków, którym zawdzięczał wszystkie wykorzystane później opowieści, nic ciekawego mu się już w życiu nie przydarzyło. Mam wrażenie, że dziś możemy powiedzieć, że dla wielu z nas po Jego śmierci już nic ciekawego nie przydarzy się w literaturze – mówi Carlos Marrodán Casas.

Twórczość Gabriela Garcíi Márqueza – spotkanie
20 maja 2014 roku, godz. 18.00
Empik Junior w Warszawie

Dodaj komentarz