• 2014-05-16

Wielki jubileusz Konstantego Kulki

Laureat Nagrody Fryderyka za całokształt osiągnięć muzycznych i wkład w rozwój polskiej muzyki, wybitny skrzypek i pedagog, niezwykła osobowość muzyczna. Koncert jubilata odbędzie się 18 maja w Gdańsku z okazji 50-lecia współpracy z Polską Filharmonią Bałtycką.

Konstanty Andrzej Kulka (źródło: mat. prasowe)

Konstanty Andrzej Kulka (źródło: mat. prasowe)

Konstanty Andrzej Kulka do dnia dzisiejszego zagrał już ponad 1500 recitali i koncertów z towarzyszeniem orkiestr z całego świata. Gra z najsłynniejszymi światowymi muzykami, występuje na festiwalach w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie i innych. Regularnie powiększa ilość nagrań telewizyjnych i płytowych ze swoim udziałem. Wystąpił także gościnnie w albumie Hat, Rabbit swojej córki Gaby Kulki. Dodatkowo realizuje się na polach naukowych, jako profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego związek z Gdańskiem oraz Polską Filharmonią Bałtycką jest oczywisty. Oprócz rozwijania kultury Muzycznej w Polsce, jako rodowity gdańszczanin popularyzował także kulturę i muzykę Pomorza.

Podczas koncertu wystąpią także Wojciech Koprowski – asystent na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Mikołaj Grabowski – doktorant Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Klaudia Kowacz – najmłodsza studentka profesora Kulki.

W programie koncertu znajdują się dzieła wybitnych twórców, wielkich osobowości świata kompozycji. Nie zabraknie Bacha i Vivialdiego, a na dodatek artyści wykonają dwa wspaniałe dzieła polskiego kompozytora z końca XVIII wieku, Karola Lipińskiego.

Konstanty Andrzej Kulka skrzypce
Wojciech Koprowski skrzypce
Nikolay Grabovskiy skrzypce
Klaudia Kowacz skrzypce
Orkiestra PFB
Konrad Mielnik prowadzenie

Program:

Jan Sebastian Bach
Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042 (K. A. Kulka)

Antonio Vivaldi
Koncert na dwoje skrzypiec a-moll Op.3 nr 8 RV 522 (Wojciech Koprowski, Mikołaj Grabowski)

Jan Sebastian Bach
Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 (K.A. Kulka, Wojciech Koprowski)

Karol Lipiński
Souvenir de la mer Baltique, divertissements Op. 19 (K.A. Kulka)
Rondo koncertowe Op. 18 (K.A. Kulka)

Antonio Vivaldi
Koncert na czworo skrzypiec e-moll Op. 3 nr 4 RV 550 (wszyscy)

Jubileusz Konstantego Andrzeja Kulki
18 maja 2014 r., godz. 18.00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Gdańsk

Dodaj komentarz