• 2014-05-16

Terry Pratchett: Wybieram śmierć

21 maja w Kinie.Lab w warszawskim CSW odbędzie się pokaz filmu Terry Pratchett: Wybieram śmierć, towarzyszący prezentacjom spektaklu Terry Pratchett. Nauki społeczne w dniach 24-25 maja.

„Terry Pratchett: Wybieram śmierć" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Terry Pratchett: Wybieram śmierć" (źródło: materiały prasowe organizatora)

We współpracy z Kino.Lab CSW Komuna//Warszawa przygotowała filmowe konteksty dla prezentowanych w ramach cyklu Przyszłość Europy spektakli. Pierwszy film Terry Pratchett: Wybieram śmierć, to wstrząsający zapis rozważań chorego na alzheimera Terry’ego Pratchetta, jednego z najbardziej popularnych pisarzy świata, twórcy Świata Dysku.

Pisarz opowiada się za dopuszczeniem eutanazji w Wielkiej Brytanii. Spotyka się z osobami, które zdecydowały się na śmierć z wyboru, towarzysząc ich ostatnim chwilom w szwajcarskiej fundacji Dignitas.

Taniec świetnie ujmuje relację Vimesa i przestępcy, w której obaj są i antagonistami, i partnerami świetnie znającymi figury, które mają prawo wykonywać. Śpiew to drugi poziom narracji, obserwujący świat z boskiej perspektywy, a zatem również komunikujący się z widownią inaczej niż głosy opisujące to, co dzieje się na poziomie ulicy. Dobrze spisuje się też oparta na motywie kół i kółek oprawa plastyczna – opisuje przecież miasto, które (w swojej przypadkowości) działa jak szwajcarski zegarek.

Paweł Schreiber, Didaskalia

Sięgając po popkulturowe szablony, czarny humor, Komuna//Warszawa zwraca uwagę na złożoność relacji i nietrwałość struktur społecznych, tkwienie w stanie niestabilnej równowagi, co prowadzi do problemów z wprowadzeniem reform i nowych form organizacji świata.

Terry Pratchett – twórca serii Świat dysku, opisuje realny świat w krzywym zwierciadle. Zabawnie i ironicznie komentuje też współczesną kulturę i politykę. Komuna//Warszawa w podobny sposób kreśli obraz społeczeństwa europejskiego, które za wszelką cenę dąży do realizacji swoich celów, nie zważając na konsekwencje dla całej ludzkości.

Komuna// Warszawa – jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, video, tańca i muzyki. Komuna// Warszawa w swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu. Tworząc przestrzeń do twórczego dialogu i dyskusji, przyciąga twórców młodego pokolenia.

Pokaz filmu Terry Pratchett: Wybieram śmierć
21 maja 2014 roku, godz. 20.00
Kino.Lab, ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz