Dorota Masłowska w Willi Decjusza

Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie zaprasza 16 maja na Salon Literacki, którego bohaterką będzie Dorota Masłowska. Spotkanie poświęconej jej najnowszej autobiograficznej opowieści dla dorosłych i dzieci pt. Jak zostałam wiedźmą poprowadzi Katarzyna Kubisiowska.

Dorota Masłowska „Jak zostałam wiedźmą” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dorota Masłowska „Jak zostałam wiedźmą” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie to stanowi kolejną odsłonę projektu SAGA – warsztaty kreatywności, adresowanego do seniorów zainteresowanych rozwojem umiejętności pisarskich. Program SAGA realizowany jest w Willi Decjusza od 2012 roku, a jego tegoroczna edycja rozpoczęła się w kwietniu i potrwa do połowy czerwca.

Dorota Masłowska – jedna z najsłynniejszych pisarek młodego pokolenia, nazywana czasami enfante terrible polskiej literatury. Jej pierwsza książka, Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, reklamowana jako pierwsza polska powieść dresiarska, spotkała się z bardzo przychylnymi recenzjami Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego. Wojna… przyniosła autorce Paszport Polityki w kategorii literatura oraz nominację do nagrody literackiej Nike. Powieść została przetłumaczona na wiele języków europejskich. W 2005 ukazała się druga powieść Masłowskiej, Paw królowej, za którą autorka otrzymała nagrodę literacką Nike. W 2006 Masłowska opublikowała swój debiutancki dramat, Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, a w 2008 kolejny pt. Między nami dobrze jest. W 2014 roku wydała swój pierwszy album muzyczny, zatytułowany Społeczeństwo jest niemiłe. Ten manifest muzyczny łączy w sobie elementy rapu, punka i muzyki tanecznej. W maju 2014 roku ukaże się jej opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci pt. Jak zostałam wiedźmą. Była stypendystką Stowarzyszenia Willa Decjusza w ramach programu Homines Urbani w 2005 roku.

„SAGA”: spotkanie z Dorotą Masłowską– plakat (źródło: materiały prasowe)

„SAGA”: spotkanie z Dorotą Masłowską– plakat (źródło: materiały prasowe)

SAGA – warsztaty kreatywności to projekt edukacyjny służący edukacji, integracji i aktywizacji osób starszych. Praktyczne umiejętności wprowadzające do świata własnej twórczości literackiej uczestnicy i uczestniczki zdobywają w formie warsztatów, konwersatoriów, pracy z tekstami, gier literackich i spacerów literackich. Kurs kreatywnego pisania uzupełniają otwarte dla publiczności spotkania autorskie z pisarzami, wykłady nt. teorii literatury i współczesnych literackich trendów, dyskusje o współczesnej i dawnej literaturze. Gośćmi są krytycy literaccy, autorzy, dziennikarze, wydawcy i inni specjaliści w tej dziedzinie. Program uzupełnia wolontariacki Klub Saga, współtworzony przez osoby uczestniczące, które chcą się dzielić własną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami.

Salon Literacki – Dorota Masłowska
16 maja 2014 roku, godz. 17.00
Willa Decjusza w Krakowie

Dodaj komentarz