PAN Biblioteka Gdańska: Świat biblioteki w jedną noc

17 maja od godziny 19.00 do 1.00 PAN Biblioteka Gdańska zaprasza do udziału w atrakcjach odbywających się w ramach Nocy Muzeów.

Noc Muzeów, plakat (źródło: materiały prasowe)

Noc Muzeów, plakat (źródło: materiały prasowe)

Czy wiesz, że Casanova był bibliotekarzem? Czy wiesz, że bibliotekarzom zawdzięczasz między innymi Czerwonego Kapturka, Śpiącą Królewnę, Kopciuszka i Plastusia? A który papież kochał księgi tak bardzo, że kazał wstawić swoje łóżko do bibliotecznego magazynu? Bibliotekarzami byli znani politycy, przywódcy, święci, poeci, pisarze, filozofowie, malarze. Chcesz wiedzieć, którzy? Przyjdź i dowiedz się.

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli pochylić się nad kilkusetletnim drukiem, zobaczyć książki oprawione w srebro i szylkret lub podziwiać z bliska finezyjne wzory tłoczone na XIX-wiecznych secesyjnych okładkach.

W programie:

  • pokaz rękopisów i starych druków, ukazujący historię bibliotek do XVIII w. włącznie, uświetniony przez prezentację ręcznie zdobionego rękopisu ze zbiorów Biblioteki Mariackiej; główna część prezentacji poświęcona zostanie publicznym bibliotekom gdańskim i kolekcjom prywatnym
  • wystawa Książki elegantki – oryginalne, artystyczne oprawy ze zbiorów PAN BG od starodruków po współczesność
  • projekcje filmów: Droga książki przedstawiający co się dzieje z książką w PAN BG zanim trafi ona do rąk czytelnika oraz found footage zmontowany z fragmentów seriali i filmów fabularnych, w których występuje biblioteka, bibliotekarz i książka
  • mini-wystawa Znalezione w książce pokazująca, na co można się natknąć wertując karty książek
  • pokaz ekslibrisów ze zbiorów PAN BG
  • punkt pierwszej pomocy bibliotecznej
  • powojenny warsztat bibliotekarza
  • przed budynkiem Biblioteki wystawa biogramów znanych osób, które wśród swoich pasji miały także pracę w bibliotece.

Ponadto organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników do udziału w grze przestrzennej (przewidziana nagroda za udział), a wszystkie dzieci do twórczości plastycznej. Dzieła, które stworzą, zostaną uwiecznione na fotografiach i umieszczone na stronie Biblioteki oraz na Facebooku w pokazie podsumowującym Noc Muzeów 2014.

Noc Muzeów
17 maja 2014 roku, od godziny 19.00 do 1.00
PAN Biblioteka Gdańska
Gdańsk

Dodaj komentarz