Natalia LL Jest! w czeskim Zlínie

Od 14 maja w Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně można oglądać wystawę prac Natalii LL pt. Jestem!. Współorganizatorem wystawy jest Galeria Bielska BWA.

Natalia LL, „Jestem”, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia LL, „Jestem!”, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, zaproszenie na wystawę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) jest jedną z najważniejszych polskich artystek współczesnych, współtwórczynią polskiej neoawangardy. Wystawa Jestem!, prezentowana podczas VII Nowego Salonu w Okręgowej Galerii Sztuk Pięknych w Zlínie, zawiera wybrane, emblematyczne prace artystki z lat 70. XX wieku. Najsłynniejsze przedstawienia młodej modelki jedzącej banany lub kisiel zostały ukazane w pracach Sztuka konsumpcyjna z 1972 roku i Sztuka postkonsumpcyjna z 1975 roku. Fotografię intymną reprezentuje praca Natalia ist sex z 1974 roku. Z kolei dwie fotografie z serii Aksamitny terror z 1970 roku wprowadzają odbiorcę w świat erotyzmu połączonego z władzą i dominacją.

W wystawie biorą udział prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz prace będące własnością artystki.

Natalia LL urodziła się 18 kwietnia 1937 roku w Żywcu. Od roku 1946 do 1956 mieszkała w Bielsku-Białej, w którym ukończyła szkołę podstawową i średnią. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego (dyplom w 1963 roku). Dyplom Związku Polskich Artystów Fotografików otrzymała w 1964 roku. W 1970 roku stała się współzałożycielką Galerii PERMAFO we Wrocławiu. Od 1975 roku włącza się do międzynarodowego ruchu sztuki feministycznej, biorąc udział w licznych sympozjach i wystawach. Artystka była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku w 1977 roku. Pełniła funkcję komisarza I i II Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu w latach 1978-1981 oraz wiceprzewodniczącej IV i VI Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu (1989, 1995). Jest stypendystką Verein Kulturkontakte w Wiedniu (1991), stypendystką PRO-HELVETIA w Szwajcarii (1994). Od 2004 roku pracuje jako starszy wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Artystka jest autorką i uczestniczką licznych wystaw. Jej prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, fotografią, rysunkiem, sztuką performansu i wideo oraz teorią sztuki.

Galeria Bielska BWA jest współorganizatorem wystawy Natalii LL w Zlínie.
Kurator: Agata Smalcerz

Natalia LL, Jestem!
Wystawę można oglądać od 14 maja do 31 sierpnia 2014 roku
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Vavrečkova 7040
Zlín, Republika Czeska

Dodaj komentarz