• 2014-05-16

Mandarynki wkrótce w polskich kinach

Od 6 czerwca w kinach będzie można obejrzeć najnowszy film Zazy Urushadzego – Mandarynki.

„Mandarynki”, reżyseria: Zaza Urushadze (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Mandarynki”, reżyseria: Zaza Urushadze (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Czy moment, w którym wojna wkracza do naszych domów to chwila, w której zaczyna się naprawdę? Na to pytanie stara się znaleźć odpowiedź gruzińsko-estońska koprodukcja Mandarynki.

Jesień – ulubiona pora roku poetów i melancholików – to też czas, w którym w jednych z sadów w Abchazji dojrzewają mandarynki. Od morza wieje jeszcze ciepły wiatr, lasy na wzgórzach pokrywają się złotymi liśćmi. Jest rok 1992, więc ciszę przerywają odgłosy toczącej się wokół wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest już praktycznie wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy – Markus (Elmo Nueganen) i jego sąsiad Ivo (Lembit Ulfsak). Córka Iva wróciła do Estonii, uciekła przed wojną. Mężczyzna nie ma w sobie siły, by zerwać więź z przeszłością i opuścić miejsce, w którym została pochowana jego żona. Markus pielęgnuje sad mandarynkowych drzew, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom. Konflikt zbrojny w okolicy nabiera jednak na sile. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Czeczena Ahmeda (Giorgi Nakashidze). Nie zważając na niebezpieczeństwo zabiera go do swojego domu. Grzebiący zmarłych Gruzinów Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko (Mikhail Meskhi). Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. Czy mężczyźni będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się więcej krwi?

Zaza Urushadze – urodził się 30 stycznia 1966 roku. W 1988 ukończył Gruzińską Akademię Teatru i Telewizji (Georgian State University of Theatre and Film) w Tbilisi. Dziesięć lat później powstał jego pełnometrażowy debiut Here Comes The Dawn (1998). Film był pokazywany i doceniany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Do 1999 roku Urushadze pracował jako reżyser w Film Studio w Gruzji. Między 2002 a 2004 roku zajmował stanowisko dyrektora Gruzińskiego Instytutu Filmowego. W 2008 roku ukończył swój drugi pełnometrażowy film Three Houses. W 2009 roku film otworzył sekcję Gruziński Tydzień na festiwalu filmowym w Tallinie. To tam miał narodzić się pomysł na realizację jego trzeciej fabuły – Mandarynek. Film został obsypany nagrodami ze strony krytyków i doceniony przez międzynarodową publiczność.

Mandarynki (Mandariinid/Tangerines)
Reżyseria: Zaza Urushadze
Scenariusz: Zaza Urushadze
Produkcja: Ivo Felt, Zaza Urushadze
Obsada: Giorgi Nakashidze, Elmo Nüganen, Mikhail Meskhi, Lembit Ulfsak
Dystrybutor: Art House
W kinach od 30 maja 2014 roku

Dodaj komentarz