• 2014-05-16

Premiera Carmen w Teatrze Wielkim

24 maja 2014 na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu odbędzie się premiera Carmen Georgesa Bizeta. Kierownictwo muzyczne nad nią objął Bassem Akiki, który zastąpił Keesa Bakelsa.

Małgorzata Pańko (źródło: mat. prasowe)

Małgorzata Pańko (źródło: mat. prasowe)

Bassem Akiki to dyrygent młodego pokolenia urodzony w Libanie. Ukończył Libańskie Konserwatorium Muzyki w Bejrucie w klasie oboju i śpiewu, równocześnie studiował filozofię na Lebanese International University. W 2003 rozpoczął studia na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura chóralna pod kierunkiem prof. S. Krawczyńskiego), które ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku. W 2010 z wynikiem celującym ukończył studia magisterskie w klasie dyrygentury prof. M. Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie jest dyrygentem w Operze Wrocławskiej, współpracuje także z wieloma orkiestrami i teatrami muzycznymi w Libanie, Polsce, Francji, we Włoszech, USA i w Kanadzie, specjalizując się we współczesnej muzyce operowej. Muzyczne zainteresowania Bassema Akiki skupiają się zarówno wokół muzyki Zachodu, jak i Wschodu.

Za reżyserię i scenografię Carmen odpowiada Denis Krief – reżyser operowy, wykształcony muzycznie we Francji, pod względem reżyserii – we Włoszech, zafascynowany teatrem rosyjskim. W swym dorobku ma pozycje z repertuaru zarówno klasycznego, jak i współczesnego, m. in. Turandot G. Pucciniego, Carmen G. Bizeta, Sen nocy letniej B. Brittena czy cieszącą się uznaniem publiczności i krytyków realizację Parsifala R. Wagnera.

W obsadzie poznańskiej realizacji Carmen, w roli tytułowej wystąpi Małgorzata Pańko i Helena Zubanovich.

Helena Zubanovich – śpiewaczka operowa obdarzona mezzosopranem dramatycznym. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, swoje umiejętności doskonaliła podczas warsztatów mistrzowskich i zagranicznych stypendiów. Jest laureatką nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach wokalnych. Regularnie występuje na scenie teatrów w Czechach, Polsce, Niemczech.

Małgorzata Pańko – mezzosopranistka, wykształcona na Akademii Muzycznej w Warszawie. Umiejętności wokalne doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich, laureatka i finalistka licznych konkursów wokalnych. Zadebiutowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w 2004 r. w roli Poliny w Damie Pikowej Piotra Czajkowskiego. Ma w swym dorobku rolę m. in. Krystyny w Pasażerce M. Wajnberga.

Towarzyszyć im będą: Tomasz Kuk, Piotr Friebe i Sang-Jun Lee jako Don José oraz Mariusz Godlewski i Jaromir Trafankowski jako Escamillo. Wystąpią także soliści i chór Teatru Wielkiego, pod kierownictwem Mariusza Otto.

Obsada:

Carmen – Małgorzata Pańko / Helena Zubanovich
Don Jose – Tomasz Kuk / Piotr Friebe / Sang-Jun Lee
Escamillo – Mariusz Godlewski / Jaromir Trafankowski
Micaela – Monika Mych-Nowicka / Roma Jakubowska-Handke
Frasquita – Barbara Gutaj-Monowid / Małgorzata Olejniczak-Worobiej / Natalia Puczniewska
Mercedes – Magdalena Wilczyńska-Goś / Katarzyna Włodarczyk
Remendado – Karol Bochański / Kornel Maciejowski / Marek Szymański
Dancairo – Tomasz Mazur / Jaromir Trafankowski
Zuniga – Krzysztof Bączyk / Rafał Korpik
Morales – Tomasz Mazur / Andrzej Ogórkiewicz

kierownictwo muzyczne Bassem Akiki
reżyseria, scenografia, światła Denis Krief
choreografia Paul Julius
kierownictwo chóru Mariusz Otto

Premiera: 24 maja 2014, godz. 19.00
Następne spektakle: 25, 27, 28 maja, 15, 17, 20 czerwca 2014
ul. Fredry 9, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki
Poznań

Dodaj komentarz