Kobiety Sekretem Solidarności

21 maja w Wydawnictwie W.A.B. ukaże się książka amerykańskiej badaczki Shany Penn Sekret Solidarności.

Shana Penn „Sekret Solidarności” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Shana Penn „Sekret Solidarności” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Sekret Solidarności opisuje dotychczas mało znany, a jak podkreśla Shana Penn, kluczowy udział kobiet w tworzeniu niezależnej prasy i w zwalczaniu komunistycznego reżimu w Polsce. Autorka pokazuje, jak indywidualne losy kobiet splatają się z dziejami społeczeństwa. Akcentuje olbrzymie poświęcenie swoich bohaterek, które pozostawały w cieniu mężczyzn odnoszących sukcesy publiczne. Barbara Labuda, Helena Łuczywo czy Anna Walentynowicz nie tylko organizowały ruch demokratyczny, lecz także wywarły znaczący wpływ na kształtowanie się prasy opozycyjnej, m.in. Tygodnika Mazowsze.

Praca Shany Penn, wykładowczyni uniwersytetu w Berkeley, została nagrodzona w 2005 roku przez American Association for the Advancement of Slavic Studies (AAASS) w kategorii Best Book in Slavic/Eastern European/Eurasian Women’s Studies.

Ta ważna książka omawia jeden z najbardziej przełomowych okresów w historii Polski i porusza temat, który niemal wszyscy pomijali. Praca Shany Penn zaczyna się od prostego pytania, a ja żałuję, że sam nie zastanawiałem się nad nim częściej: kiedy podczas przewrotu wojskowego 1981 roku kierownictwo Solidarności zostało aresztowane, kto utrzymywał ruch przy życiu? Odpowiedź zaskoczy Państwa, ponieważ Penn zagłębia się w życie siedmiu polskich działaczek, które stanęły na wysokości zadania, postanowiły uratować cały ruch polityczny, a z czasem stały się jednymi z najpotężniejszych kobiet w dzisiejszej Polsce.

Lech Wałęsa

Shana Penn – amerykańska autorka książek historycznych z zakresu studiów slawistycznych, a zwłaszcza polonistyki i gender studies. Feministka, wykładowczyni, publicystka. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej.

Shana Penn Sekret Solidarności
Premiera: 21 maja 2014 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz