Nowy Przewodnik dla melomanów

W maju Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało Przewodnik operowy Józefa Kańskiego, czyli zbiór ponad 250 haseł poświęconych dziełom operowym.

„Przewodnik operowy", okładka (źródło: mat. prasowe)

„Przewodnik operowy", okładka (źródło: mat. prasowe)

Każde z haseł w przewodniku zawiera: faktografię życia scenicznego danego dzieła, biogram kompozytora, streszczenie libretta, komentarz łączący ciekawostki historyczne z opisem warstwy muzycznej czy inscenizacji.

Odnajdziemy w nim zarówno opery należące do żelaznego repertuaru światowego (Mozart, Verdi, Puccini, Gluck czy Rossini), jak i te rzadziej lub tylko lokalnie goszczące na scenach operowych (Delibes, Lortzing, Bruzdowicz). Przeczytamy tu i o dziełach sprzed setek lat (Orfeusz Monteverdiego), i o tych współczesnych (Qudsja Zaher Szymańskiego). Poszukiwanie ułatwią aneksy: chronologiczne zestawienie prapremier, wykaz ważniejszych postaci oraz alfabetyczny spis oper.

Wydanie jedenaste Przewodnika… uzupełnione jest o 30 nowych haseł (m.in. Sen nocy letniej Brittena, Lulu Berga, Madame Curie Sikory, Pułapka Krauzego), a dzięki zmienionej szacie zewnętrznej staje się jeszcze bardziej poręczne i wygodne w użyciu. Nowością jest też zastosowany papier biblijny, który znacznie ułatwia korzystanie z tej publikacji.

Spotkanie promocyjne wokół wydawnictwa odbędzie się 17 maja w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą występy solistów Opery i Filharmonii Podlaskiej, a w programie znajdą się najsłynniejsze arie i pieśni operowe. Spotkanie z autorem poprowadzi Daniel Cichy – Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Promocja jedenastego wydania publikacji stanowi główną imprezę zaplanowaną w ramach Nocy Muzeów.

Józef Kański – muzykolog, krytyk muzyczny. Od 1953 do 1979 r. prowadził w Polskim Radiu redakcję muzyki operowej. W 1960 r. rozpoczął współpracę z Ruchem Muzycznym, w którym do dziś publikuje artykuły i recenzje. Jest laureatem wielu nagród w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Józef Kański, Przewodnik operowy
Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Dodaj komentarz