• 2014-05-15

Wyjątkowi goście festiwalu Planete+ Doc

17 maja na festiwalu Planete+ Doc we Wrocławiu, odbędzie się spotkanie z mieszkańcem Domu na Wodzie i projektantem mieszkania o powierzchni 13 m².

„Mikrotopia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mikrotopia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas trwającego w Dolnośląskim Centrum Filmowym festiwalu Planete+ Doc odbędzie się projekcja filmu Mikrotopiaw reżyserii Jespera Wachtmeistera. Unikatowość tego seansu bierze się ze spotkania, jakie po pokazie przygotowała Wrocławska Fundacja Filmowa w ramach projektu MIASTOmovie:wro.

Mikrotopia to opowieść o poszukiwaniu nowych rozwiązań mieszkaniowych. Film pokazuje, w jaki sposób współcześni architekci i artyści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o mobilnym życiu, mogącym zapewnić ludziom większą wolność. Rozwiązaniem mogą okazać się przenośne mieszkania, które można z łatwością transportować w coraz to nowe miejsca i sytuacje.

Po projekcji filmu, prezentującego kilka minimalistycznych projektów mieszkalnych zapraszamy na spotkanie z Kamilem Zarembą i z Szymonem Hanczarem. Zaremba jest konstruktorem i mieszkańcem pierwszego w Polsce domu na wodzie, znajdującego się we Wrocławiu. Skąd pomysł, żeby stworzyć sobie przestrzeń do życia na rzece? Jakie trudności formalne i konstrukcyjne trzeba było pokonać, żeby pływający obiekt mieszkalny przycumował przy Odrze? Będzie to pierwsza w pełni otwarta dla publiczności prezentacja projektu.

Hanczar zaprojektował mikroskopijną powierzchnię mieszkalną liczącą 13 m², w której zamieszkiwał przez kilkanaście miesięcy. Jak na takiej przestrzeni zmieścić kuchnię, łazienkę, sypialnię i salon? Ile miejsca jest nam tak naprawdę niezbędne do życia?

Szymon Hanczar – architekt wnętrz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Kamil Zaremba – mieszkaniec i konstruktor Domu Na Wodzie, założyciel Fundacji OnWater.pl.

Projekcja filmu Mikrotopia połączona ze spotkaniem z Szymonem Hanczarem i Kamilem Zarembą
Mikrotopia, reż. J.Wachtmeister, Szwajcaria, 2013, 52 min.
Projekcja będzie mieć miejsce 17 maja 2014 roku, o godzinie 15.00
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
Wrocław

Dodaj komentarz