• 2014-05-15

Dwa pokazy Machii w warszawskiej Imce

8 i 9 czerwca w Teatrze Imka w Warszawie odbędą się pierwsze warszawskie pokazy sztuki Machia o Niccolò Machiavellim, napisanej i wyreżyserowanej przez Juliusza Machulskiego. Premiera spektaklu odbyła się 4 maja 2014 roku w Teatrze Starym w Lublinie.

„Machia", fot. Teatr Stary w Lublinie (źródło: mat. prasowe)

„Machia", fot. Teatr Stary w Lublinie (źródło: mat. prasowe)

Juliusz Machulski, autor kilkudziesięciu filmów, w tym kultowej Seksmisji, ma w swoim dorobku również sztuki teatralne. Pomysł spektaklu o Niccolò Machiavellim, jednym z najważniejszych przedstawicieli renesansowej myśli politycznej, ma już dwadzieścia lat, jednak dopiero propozycja wystawienia sztuki w Lublinie, w którym Machulski mieszkał jako dziecko, zmotywowała reżysera do napisania tekstu.

To jest taka postać, o której niby wszystko wiedzą, a tak naprawdę nie wiedzą nic lub mają naprawdę mgliste pojęcie – podkreśla Juliusz Machulski – zafascynowało mnie w nim to, że już w XIV wieku potrafił przyszpilić to wszystko, co człowiek powinien wiedzieć o władzy, jak ją zdobyć, a co najważniejsze – jak ją utrzymać i dlaczego się ją traci.

Na scenie w psychologicznym pojedynku spotykają się: doświadczony aktor Adam Ferency oraz tegoroczny laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2013, Piotr Głowacki. Towarzyszy im jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, związana z Lublinem Marta Ledwoń. Autorką scenografii i kostiumów jest Justyna Łagowska – współtwórczyni sukcesów m.in. Jana Klaty. Muzykę skomponował Piotr Selim.

Premiera Machii odbyła się 4 maja 2014 roku, w 545 rocznicę urodzin Niccolò Machiavellego. Producentem spektaklu jest Teatr Stary w Lublinie.

Machia
8 i 9 czerwca 2014 roku
ul. M. Konopnickiej 6, Teatr Imka
Warszawa

Dodaj komentarz