John Vachon. Trzy razy Polska

16 maja o godzinie 18.30 Dom Spotkań z Historią zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej John Vachon. Trzy razy Polska. Gośćmi specjalnymi będą córki fotografa: Ann i Gail Vachon.

„John Vachon. Trzy razy Polska”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„John Vachon. Trzy razy Polska”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Ekspozycja zawiera ponad 120 nieznanych w Polsce znakomitych zdjęć amerykańskiego fotoreportera Johna Vachona, który w latach 1946, 1956 i 1963 odwiedził nasz kraj, a także kilkanaście innych zdjęć wykonanych przez fotografów dokumentujących pomoc udzieloną Polsce w ramach UNRRA. Pochodzą one z archiwów amerykańskich: Biblioteki Kongresu USA, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz prywatnych zbiorów Ann Vachon.

Zasadniczą cześć wystawy w DSH stanowią fotografie z roku 1946, kiedy Vachon przyleciał po raz pierwszy do Polski, aby na zlecenie rządu amerykańskiego dokumentować pomoc udzielaną jej w ramach międzynarodowego programu United Nations Relfied and Rehabilitation Administration (UNRRA).

Wcześniej, na przełomie lat 30. i 40., fotografował amerykańską prowincję dotkniętą skutkami wielkiego kryzysu lat 1929–33, był więc doświadczony w tego typu fotografii dokumentalnej. W Polsce znalazł podobny temat – dramat narodu, który doświadczył wojny oraz ogromne osobiste tragedie. Artysta uważał wiele fotografii wykonanych w Polsce za jedne z lepszych w swoim dorobku.

Kolejne dwie wizyty Vachona w Polsce, w 1956 i 1963 roku wiązały się z jego pracą dla nowojorskiego magazynu ilustrowanego Look. Opublikowane tam artykuły przybliżały amerykańskim czytelnikom realia naszego kraju.

John Vachon. Trzy razy Polska
Wernisaż: 16 maja 2014 roku, godzina 18.30
Wystawa czynna do 31 sierpnia 2014 roku
Dom Spotkań z Historią
Ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz