Institute of Design Kielce – wystawa Działania na terenie zaludnionym

Institute of Design Kielce zaprasza na wernisaż wystawy Działania na terenie zaludnionym, który odbędzie się 16 maja. Wernisaż poprzedzi wykład projektanta – Jakuba Szczęsnego.

Jakub Szczęsny, „Dom kreta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Szczęsny, „Dom kreta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Większość projektów Jakuba Szczęsnego to wyzwanie: jak wcisnąć dom w półmetrową szczelinę, jak sensownie zabudować kilkumetrowej szerokości działkę, jak wyhodować ogród na plaży czy jak przenieść zimę w środek lata?

Wystawa prezentuje szesnaście wybranych projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich kilku lat w miejscach tak różnych jak ogród angielski przy Pałacu Branickich w Białymstoku, utopijny skrawek przestrzeni publicznej w nowym parku w Ramallah w Autonomii Palestyńskiej i opuszczona stacja kolejowa w Narrogin w Zachodniej Australii.

Jakub Szczęsny, współtworzący kolektyw projektowy Centrala, jest jednym z wciąż niewielu w Polsce projektantów swobodnie wychodzących z ram architektury w obszar sztuki i designu, by wykorzystać to poszerzone pole jako poligon doświadczalny dla konfrontacji z kontekstem przestrzennym, społecznym i politycznym, skalą, rozwiązaniami technicznymi czy administracyjnymi. Każda z jego realizacji to osobna historia, w którą zaangażowanych jest wiele osób – mieszkańców, urzędników, współpracowników, specjalistów, sponsorów, sprzymierzeńców, entuzjastów, czasem artystów. Projektowanie jest więc przede wszystkim komunikowaniem się i rozpoznawaniem sytuacji wyjściowej, zbieraniem informacji, filtrowaniem, selekcjonowaniem, poszukiwaniem we własnym zasobniku pomysłów i inspiracji, przekonywaniem, sprawdzaniem, czekaniem, czasem realizowaniem, a czasem dalszym czekaniem. Szukanie rozwiązań dla konkretnych problemów, ekstremalnych warunków wyjściowych czy eksperymentalnych założeń łączy przeciwstawne wydawałoby się bieguny: racjonalną technologiczną kalkulację i pragmatyczną odpowiedź z wyobrażeniem sobie czegoś więcej, co być może istnieje tylko w wyobraźni, i jest czystą fantazją albo pokusą.

Wszystkie działania architekta poprzedzają badania i gromadzenie najróżniejszej wiedzy – od historii i faktografii, przez anegdoty, plotki, informacje z pierwszej ręki, skojarzenia i praktyczne sposoby użytkowania miejsc, architektury, miast. Proces projektowy oparty jest o każdorazowo konstruowaną strategię i taktykę wobec konkretnego terenu zaludnionego, przypominającą paramilitarną operację: gromadzenie danych, rozpoznanie, wreszcie interwencję. Działania te jednak w niczym nie przypominają desantu – to raczej inteligentna i sugestywna operacja agenta architektonicznych służb specjalnych, zamiast kamuflażu stawiającego na negocjacje, argumenty i wreszcie uwiedzenie nie do końca racjonalnym, ale jakże atrakcyjnym pomysłem.

Działania na terenie zaludnionym – wernisaż wystawy projektów Jakuba Szczęsnego oraz spotkanie z autorem
Wernisaż oraz spotkanie odbędą się 16 maja 2014 roku, wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00
Wystawa będzie mieć miejsce od 16 maja do 22 czerwca 2014 roku
Institute of Design Kielce
ul. Zamkowa 3
Kielce

Dodaj komentarz