• 2014-05-15

Historia Polski według komiksu

17 maja w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie w ramach IV edycji Festiwalu Komiksów i Planszowych Gier Historycznych będzie miała miejsce wystawa Historia Polski według komiksu Wojtka Łowickiego.

„Historia Polski według komiksu” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Historia Polski według komiksu” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Ta wystawa, skierowana przede wszystkim do młodzieży, ma czegoś nauczyć (fakty, daty), a także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać historię. Ma nie nudzić – jak mają w zwyczaju zwykłe podręczniki historii – lecz zaciekawić i zachęcić do dalszej przygody z nauką. Niech każdy zapamięta chociaż jedną datę, skojarzy jedno nazwisko  z jakimś wydarzeniem. Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej, gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia.

Na wystawie będzie można poznać mity i legendy, na których wyrosła słowiańska kultura, dowiedzieć się, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Ekspozycja opowie o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o najnowszej historii – o Solidarności i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia przywoływane za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju.

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak kolorową lekcję historii. Organizatorzy zapraszają zatem również całe klasy i zorganizowane grupy, nie zapominając także o miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie będzie można obejrzeć przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki.

Historia Polski według komiksu
17 maja 2014 roku
Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia w Warszawie

Dodaj komentarz