• 2014-05-15

Dulska rzadko chodzi do teatru

20 i 21 maja oraz 6 czerwca w Teatrze Mickiewicza w Częstochowie wystawiana będzie sztuka Moralność Pani Dulskiej w reżyserii Eweliny Pietrowiak.

„Moralność Pani Dulskiej" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Moralność Pani Dulskiej" (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1997 roku w częstochowskim Teatrze odbyła się premiera Moralności pani Dulskiej w reż. Ignacego Gogolewskiego, w której niezapomniane kreacje stworzyli Emilia Krakowska i Andrzej Iwiński. Po kilkunastu latach wracamy ponownie do sztuki Gabrieli Zapolskiej – jednej z najważniejszych kobiet polskiej literatury.

Dulska rzadko chodzi do teatru. Bardzo, bardzo rzadko. Była na Wesołej Wdówce, na Weselu (wróciła ogłupiała i zadecydowała, że to jest coś ze szpitala wariatów) i na swojej własnej Moralności, która ją do łez ubawiła. Znalazła się mądrą i zupełnie na swoim miejscu. Przyjemnie jej nawet było, że tę jej Moralność ludzie podnoszą i tak oklaskują.

Gabriela Zapolska

Moralność pani Dulskiej choć napisana na początku XX wieku jest wciąż aktualnym studium ludzkiej mentalności: z całym okrucieństwem, ale i humorem wydobywa na światło dzienne, nie cudze, ale nasze grzechy główne: obłudę, zakłamanie, hipokryzję. Zapolska wzorem innych genialnych pisarzy przystawia nam do twarzy lustro i każe się w nim dokładnie przejrzeć.

Obsada: Agata Ochota-Hutyra (Dulska), Antoni Rot (Dulski), Oriana Soika (Mela), Sylwia Karczmarczyk (Hesia), Daniel Misiewicz (gościnnie) Zbyszko, Ewelina Rucińska (gościnnie) Hanka, Agata Pruchniewska (gościnnie) – Juliasiewiczowa, Agnieszka Łopacka (Lokatorka), Czesława Monczka (Tadrachowa).

Moralność Pani Dulskiej
20 i 21 maja 2014 roku, godz. 10.00
6 czerwca 2014 roku, godz. 10.00 i 19.00
Teatr im. Adama Mickiewicza
Częstochowa

Dodaj komentarz