• 2014-05-15

17. Dni Książki Żydowskiej

Od 25 do 28 maja w Warszawie potrwają 17. Dni Książki Żydowskiej organizowane przez Stowarzyszenie Midrasz. Podobnie jak w latach ubiegłych program Dni obejmie spotkania autorskie, wykłady i dyskusje.

Dni Książki Żydowskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Dni Książki Żydowskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Zadaniem Dni Książki Żydowskiej jest przede wszystkim popularyzacja książki żydowskiej wśród polskich czytelników, promocja polskiego dorobku wydawniczego o tematyce żydowskiej za granicą, a także ukazanie kultury współczesnych Żydów polskich jako integralnej części polskiej kultury.

W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkanie z Göranem Rosenbergiem, szwedzkim pisarzem, który zaprezentuje swoją najnowszą książkę Krótki przystanek w drodze z Auschwitz. Będzie można także porozmawiać o sposobach przedstawiania zagłady Żydów w powojennej i współczesnej literaturze polskiej, o najnowszej książce Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger, o antologii bajek i opowieści Eliezera Sztejnbarga, a także o sporcie żydowskim w przedwojennej Warszawie.

Ponadto odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Polca My, Żydzi Polscy… oraz koncert zespołu TRIS – w programie utwory Joachima Stuchewsky’ego, Elli Milch-Sheriff, Israela Brandmanna i Vally Weig.

Zgodnie ze zwyczajem Dni Książki Midrasza, spotkania są rejestrowane, tak by ich zapis mógł ukazać się później na łamach czasopisma. Dzięki temu trafiają również do tych czytelników, którzy nie mogą być obecni w Warszawie podczas spotkania.

Podczas Dni Książki działa specjalnie przygotowana księgarnia z najbardziej interesującymi pozycjami o tematyce żydowskiej wydanymi po polsku i po angielsku.

17. Dni Książki Żydowskiej
Od 25 do 28 maja 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz