Árpád Forgó wystawi swoje prace w Warszawie

22 maja odbędzie się wernisaż wystawy Árpáda Forgó – Inner Space. Ekspozycja będzie prezentowana w warszawskiej galerii Milano.

Árpád Forgó „P40” (źródło: materiały prasowe galerii)

Árpád Forgó „P40” (źródło: materiały prasowe galerii)

Węgierski artsyta Árpád Forgó wystawiał swoje prace wielokrotnie poza granicami własnego kraju – od Tajwanu po Stany Zjednoczone Ameryki. W ostatnim czasie uczestniczył w programie rezydencji artystycznej w Sydney w Australii oraz w Druskiennikach na Litwie. Warszawska publiczność oglądała jego wystawę w 2011 roku w Węgierskim Instytucie Kultury, która była efektem trzymiesięcznego pobytu w stolicy w ramach Visegrad Artist Residency Program Grant.

W Galerii Milano Forgó pokaże najnowsze obrazy i obiekty, które są efektem poszukiwań dotyczących relacji zachodzacych między samym obiektem sztuki, a jego wewnętrzną przestrzenią.

Prace artysty wpisują się do części międzynarodowego nurtu sztuki współczesnej odwołującej się do abstrakcji. Przy czym Forgó tworząc swoje obiekty wypracowuje własne techniki i metody. Operuje prostymi środkami wyrazu, wykorzystując podstawy geometrii takie jak odbicie, przesunięcie czy obrót. Jego obiekty charakteryzuje trójwymiarowość. Minimalistyczną konstrukcję wzbogaca szereg efektów optycznych z precyzyjnym wyczuciem proporcji (na przykład pojawienie się pasa w jasnym kolorze, albo układu napiętych linek dający efekt multiplikacji i zmiany w percepcji).

W kompozycjach Árpáda Forgó przewijają się te same elementy: linie, taśmy, pasy ciętego płótna, sznurek. Czasami rozciągają się one jak struny, innym razem skręcają się spiralnie, a czasami nawet oplatają obiekt. Odbiór każdej z jego prac zależy od punktu obserwacji. Wewnętrzna przestrzeń obrazu ulega przekształceniu w zależności od pozycji obserwatora i jest organicznie związana z otaczającą przestrzenią, temperaturą, natężeniem i kierunkiem światła oraz powstającym cieniem. Każdy z powstałych obiektów Árpáda Forgó to spójna i złożona całość zawierająca ukrytą wewnętrzną historię, która nieodłącznie jest powiązana z użytym w danej pracy materiałem.

Wykorzystanie efektu wizualnego, dającego subtelne złudzenie ruchu, jest odwołaniem do twórczości artysty francuskiego pochodzenia Jesúsa Rafaela Soto (1923-2005), a rozwiązania dotyczące pracy z płótnem nawiązaniem do tradycji węgierskiej awangardy. Historie z obiektów Árpáda Forgó w pewnym sensie nawiązują do krótkich żartobliwych utworów haiku, skłaniających do kontemplacji i refleksji, pełnych lekkości i wewnętrznego światła.

Árpád Forgó – Inner Space
Wernisaż odbędzie się 22 maja 2014, o godzinie 18.00
Wystawa będzie czynna od 22 maja do 10 czerwca 2014 roku
Galeria Milano
ul. Waszyngtona 2A
Warszawa

Dodaj komentarz