• 2014-05-15

7. Festiwal Filmów Polskich w Rosji Wisła

Między 15 a 22 maja odbędzie się w Moskwie 7. Festiwal Filmów Polskich w Rosji Wisła.

„Jaskółka”, reżyseria Bartosz Warwas (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jaskółka”, reżyseria Bartosz Warwas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poza sekcją konkursową najnowsze polskie filmy fabularne zostaną zaprezentowane także w Wiślanej Panoramie Polskiego Kina. W tym roku stolica Polski zostanie ukazana Moskwiczanom w nieznanej im dotąd odsłonie. W Panoramie znajdzie się Stacja Warszawa w reżyserii Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovića, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza. Film składa się z sześciu splecionych ze sobą nowel tworzących specyficzną panoramę obyczajową współczesnej Warszawy. Na wędrówkę po stolicy zabiera nas Igła – były więzień, któremu ukazuje się Matka Boska, dzięki czemu przeżywa nawrócenie i pragnie zbawiać kolejno spotkanych bohaterów. Wszystkich łączy samotność i wyobcowanie we współczesnej, olbrzymiej metropolii.

Gościem Festiwalu będzie jeden z reżyserów filmu Tymon Wyciszkiewicz, który spotka się z widzami po projekcji, która odbędzie się 17 maja.

Widzowie obejrzą także francusko-niemiecko-polską koprodukcję Biegnij, chłopcze, biegnij, w reżyserii Pepe Danquarta. Film ukazuje poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który po stracie rodziny, przy pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji.

Po pokazie, który będzie mieć miejsce 18 maja, w dyskusji z widzami udział wezmą odtwórcy głównej roli – bracia Andrzej i Kamil Tkacz.

W Panoramie przedstawimy także dwie komedie Juliusza Machulskiego – Kołysanka oraz Ile waży koń trojański?. W pierwszej z nich, w zagadkowych okolicznościach, znikają kolejni mieszkańcy i goście pewnej malowniczej miejscowości. Atmosfera w filmie gęstnieje z minuty na minutę, a motorem potęgującym napięcie jest śledztwo prowadzone przez parę policjantów.

O pracy z reżyserem opowie aktorka Katarzyna Kwiatkowska. Spotkanie odbędzie się 18 maja.

W komedii romantycznej Ile waży koń trojański? wraz z Zosią przenosimy się z roku 1999 do schyłku PRLu w 1987 r. Czy bohaterka spełni marzenia i nakieruje swoje życie na właściwe tory? Jest to opowieść o podróży w czasie i miłości ponadczasowej w wydaniu kultowego reżysera cenionych w Rosji filmów jak Seksmisja, Vabank i Kiler.

Kolejną komedią romantyczną w Panoramie będzie Facet (nie)potrzebny od zaraz Weroniki Migoń. Nie jest to jednak film o miłości, ale o jej braku i wiecznym jej poszukiwaniu – neurotycznym, nieporadnym, acz prawdziwym. Niezależnie od wieku i profesji każdy bohater filmu próbuje złapać ten złudny kawałek szczęścia. A może miłość to nie wszystko?

Panoramę Polskiego Kina dopełni pięć znakomitych i zupełnie różnych dramatów. W Jaskółce Bartosza Warwasa podróż matki z córką do rodzinnego miasta okaże się wędrówką w czasie, podczas której bohaterka na nowo przeżyje wydarzenia sprzed trzydziestu lat.

Yuma Piotra Mularuka to historia wzlotu i upadku Zygi, dwudziestokilkulatka z pogranicza polsko-niemieckiego, który po upadku komunizmu zostaje królem yumy – szabrowania wyrobów luksusowych za zachodnią granicą. Z czasem zabawa zmienia się w niebezpieczną grę, która doprowadza do katastrofy.

Kamczatka Jerzego Kowyni odkrywa tajemnice rodziny odsiadującego kilkuletni wyrok Stacha. Podczas dwudniowej przepustki na pogrzeb matki bohater po długim czasie spotyka ojca i siostrę Martę, z którą łączą go niepokojące, niepozbawione erotyki stosunki.

Historię miłości Michała i Kariny – pary polskich studentów, pracujących razem w słonecznej Hiszpanii – ukazuje film Jacka Borcucha Nieulotne. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

Ostatnim dramatem będzie historia inspirowana życiem znanej polskiej siatkarki – Agaty Mróz, Nad życie Anny Pluteckiej-Mesjasz. Odnosząca międzynarodowe sukcesy siatkarka zakochuje się bez pamięci w Jacku. Wszystko miało być jak w bajce – piękny ślub, dzieci i dom w górach. Plany te przerywa jeden telefon. Po dramatycznej informacji Agata rozpocznie wyścig z czasem. Zawalczy o siebie, ukochanego mężczyznę oraz dziecko, którego pragnie nad życie.

Na przestrzeni maja i października filmy festiwalowe będą prezentowane również w innych miastach, m. in. w Kaliningradzie, Zielenogradsku, Czerniachowsku, Niżnym Nowogrodzie, Rostowie nad Donem, Krasnodarsku, Swietłogorsku.

7. Festiwal Filmów Polskich w Rosji Wisła
Festiwal będzie mieć miejsce od 15 do 22 maja 2014 roku
Moskwa

Dodaj komentarz