• 2014-05-14

Inauguracja sezonu koncertowego w Szóstej Po Południu

W centrum Warszawy, przy ulicy Szpitalnej 5, powstał nowy klub jazzowy – Szósta Po Południu. Jego działalność na rzecz kultury i sztuki, a przede wszystkim muzyki jazzowej, 15 maja zainauguruje koncert 6 PM QUINTET.

Program koncertowy w Szóstej Po Południu (źródło: mat. prasowe)

Program koncertowy w Szóstej Po Południu (źródło: mat. prasowe)

W Warszawie obecnie brakuje jazzowej sceny, choć nie o środowisko muzyczne idzie a o żyzny grunt – odpowiednie podłoże sprzyjające zawiązywaniu się procesów, poprzez które muzyka powstaje i ewoluuje. Proces definiuje jazz. Improwizacja jest procesem. To dzięki procesowi – a raczej dzięki wielu – muzyka jazzowa nigdy nie jest taka sama, za każdym razem brzmi inaczej, podlega nieustannym fluktuacjom.

W końcu, scenę jazzową należy rozumieć również literalnie – jako miejsce, w którym wszystkie te procesy mogłyby się zmaterializować pod postacią dźwięków wydarzających się publicznie. W Warszawie od dłuższego czasu brakuje klubu, w którym (nawet czołowi) przedstawiciele polskiej sceny jazzowej mogliby prezentować swoje nowe projekty, nawiązywać kolejne współprace, czy choćby wspólnie muzykować podczas jam sessions. Brak jest miejsca, gdzie czuliby się jak u siebie, a przecież tak wielu muzyków jazzowych mieszka w Warszawie.

O powszechnie odczuwanym wśród muzyków braku najlepiej świadczy zainteresowanie i zaangażowanie warszawskiego środowiska jazzowego w animację i promocję klubu Szósta Po Południu. Na dotychczasowych jamach pojawiali się tak wyjątkowi artyści jak: Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Kazimierz Jonkisz, Bogdan Hołownia, Jan Smoczyński, Jacek Namysłowski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Tokaj, Aga Zaryan, Agnieszka Wilczyńska, Janusz Szrom, Robert Murakowski, Borys Janczarski, Tomasz Grzegorski, Michał Jaros, Wojciech Pulcyn, Sebastian Frankiewicz, Sebastian Kuchczyński, jak również goście specjalni, tj. Mark Waggoner (US), i Derrick McKenzie (GB), choć to tylko część bywalców.

– Karol Ozonek

Inauguracja cyklu koncertowego w Szóstej Po Południu

6 PM QUINTET, który wystąpi w składzie:

  • Robert Murakowski – trąbka
  • Borys Jaczarski – saksofon tenorowy
  • Jan Smoczyński – fortepian
  • Michał Jaros – kontrabas
  • Sebastian Kuchczyński – perkusja

15 maja 2014 r., godz. 19.30
ul. Szpitalna 5, Szósta Po Południu
Warszawa

Dodaj komentarz