• 2014-05-14

Wielkie Chóry Wielkich Oper

17 maja w przestrzeniach Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbędzie się kolejna edycja koncertu Wielkie Chóry Wielkich Oper. Na koncert złożą się najlepsze fragmenty chóralne z najwybitniejszych oper.

„Wielkie Chóry Wielkich Oper" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wielkie Chóry Wielkich Oper" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiele z nich to prawdziwe przeboje, znane i rozpoznawalne, chociaż nie zabraknie także utworów równie pięknych, choć nieco mniej znanych.

W repertuarze znajdą się fragmenty chóralne m.in. z Makbeta, Otella czy Trubadura G. Verdiego, Fausta i Romeo i Juli Ch. Gounoda, Carmen G. Bizeta oraz Króla Rogera K. Szymanowskiego i Mefistofelesa A. Boito. Wystąpi Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Kierownictwo muzyczne nad koncertem objął Zygmunt Magiera.

(…) jak mogliśmy się przekonać, sceny chóralne w operach są równie piękne melodycznie, a często przesycone większą niż arie emocją, charakteryzują się dramatyczną i zróżnicowaną ekspresją. A właśnie takich scen zbiorowych słuchaliśmy w Muzeum Lotnictwa w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery Krakowskiej. Walorem koncertu (być może największym) był poziom poszczególnych prezentacji. (…) zróżnicowanie artykulacji, bogactwo niuansów dynamicznych w śpiewie chóru było imponujące. To zasługa Zygmunta Magiery, kierownika zespołu oraz Tadeusza Kozłowskiego prowadzącego koncert.

Anna Woźniakowska, Dziennik Polski

Wielkie Chóry Wielkich Oper
17 maja 2014 roku
Muzeum Lotnictwa
Kraków

Dodaj komentarz