Warsztaty architektoniczno-projektowe Stalowa Wola. Miasto ogród

Od 15 do 17 maja odbędą się w Stalowej Woli międzyuczelniane warsztaty architektoniczno-projektowe, dotyczące przestrzeni publicznej tego miasta.

Warsztaty architektoniczno-projektowe„Stalowa Wola. Miasto ogród” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty architektoniczno-projektowe„Stalowa Wola. Miasto ogród” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak przywrócić piękno modernistycznego założenia miasta ogrodu, jakim jest Stalowa Wola? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć studenci kilku uczelni, którzy będą pracować pod okiem specjalistów nad koncepcją zachowania pierwotnego charakteru ulicy Wolności.

Młodzi architekci i projektanci zamieszkają na trzy dni w mieście, by wziąć udział w międzyuczelnianych warsztatach architektoniczno-projektowych, dotyczących ważnych miejsc w przestrzeni publicznej Stalowej Woli. Miasto posiada tak unikalne, na miarę europejską, właściwości urbanistyczno-architektoniczne, że zasługuje na szczególną pieczę i ochronę.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprosiło do udziału w wydarzeniu kilka uczelni. Do Stalowej Woli przyjadą studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu oraz kierunku Architektura Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Warsztaty poprowadzą specjaliści – architekci, projektanci, wykładowcy tychże uczelni, w tym prof. Elżbieta Przesmycka, która niedawno pisała o naszym mieście w kontekście europejskiej architektury modernizmu, w książce wydanej przez muzeum – Stalowa Wola, europejskie miasto modernistyczne.

Studenci po zapoznaniu się z miastem rozpoczną dyskusję z mieszkańcami i lokalnymi użytkownikami placu i ulicy Wolności, mając nadzieję usłyszeć o tym, jak wyglądał niegdyś ten teren, jak wiele zostało w przestrzeni zmienione przez ostatnie lata i czy są to zmiany sprzyjające mieszkańcom. Być może znajdzie się ktoś, kto opowie im o tym, jak mieszka się teraz w modelowym mieście ogrodzie.

Po wysłuchaniu opinii studenci będą starali się tak zaprojektować elementy w przestrzeni, by jak najbardziej nawiązywały do starej substancji miasta i odpowiadały dzisiejszym potrzebom użytkowników. Celem warsztatów jest więc przypomnienie o przedwojennych założeniach miasta ogrodu i powrócenie do tych dobrych początków projektowania z nową, współczesną formą.

W warsztatach weźmie udział także grupa osób niepełnosprawnych. Wskażą oni studentom realne bariery z jakimi borykają się na co dzień, a studenci postarają się uwzględnić ich potrzeby w pracach projektowych.

Do udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców i sympatyków miasta, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych, którym leży na sercu piękno miasta i jego wygląd na tle innych miast polskich i europejskich.

Wydarzenie będzie się odbywać na ulicy Wolności w ciągu dwóch dni – będzie tam możliwość porozmawiania i przyjrzenia się pracy studentów. Organizatorzy zapraszają również na spotkanie podsumowujące warsztaty, gdzie będzie można zobaczyć rezultaty pracy młodych architektów i projektantów oraz ocenić powstałe pomysły.

Warsztaty architektoniczno-projektowe są niejako zaczątkiem dyskusji, jaka będzie podejmowana na planowanej na wrzesień konferencji naukowej dotyczącej ochrony dziedzictwa architektury modernistycznej z rejonu dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Konferencja będzie odbywała się podczas drugiej edycji Dni Dizajnu 27-28 września 2014 r.

Warsztaty architektoniczno-projektowe Stalowa Wola. Miasto ogród
Warsztaty będą mieć miejsce od 15 do 17 maja 2014 roku
Warsztaty będą mieć miejsce przy ul. Wolności
Spotkanie podsumowujące warsztaty odbędzie się 17 maja 2014 roku, o godzinie 18.00
Hala ekspozycyjna przy Zespole Szkół nr 1
ul. Hutnicza 17
Stalowa Wola

Dodaj komentarz