Muzeum Narodowe w Warszawie kończy 152 lata

20 maja 2014 roku Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzi 152. rocznicę swojego powstania. Z tej okazji zorganizowano konkurs, którego laureaci będą mogli obejrzeć niedostępne na co dzień zbiory.

Fotografia 1900–1906 (źródło: materiały prasowe)

Fotografia 1900–1906 (źródło: materiały prasowe)

20 maja o 15.00 odbędą się Urodziny Muzeum – zamknięte oprowadzania dla dorosłych po Muzeum. Wyjątkowe oprowadzania przygotowane przez pracowników Muzeum, którzy opowiedzą o swojej pracy i pokażą dzieła niewystawiane obecnie w galeriach. Magazyny, na co dzień zamknięte dla publiczności, zostaną otwarte tylko na jedną godzinę.

Muzeum zaprasza do obejrzenia: Magazynu malarstwa XX wieku, Magazynu ceramiki, Magazynu tkanin, Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych, Malarstwa europejskiego XIX wieku (zbiory magazynowe), Zbiorów Sztuki Orientalnej, Gabinetu Monet i Medali, Magazynu Biblioteki i Czytelni.

Czas trwania oprowadzania: ok. 60 min.

Uczestników oprowadzań wyłoni konkurs. Aby uczestniczyć w wyjątkowych oprowadzaniach po MNW, należy przesłać odpowiedź na poniższe pytanie na adres: edukacja@mnw.art.pl do 16 maja 2014 r. do godz. 12.00. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Pierwsze 45 osób weźmie udział w zwiedzaniu.

Pytanie konkursowe brzmi: kiedy powstało Muzeum i pod jaką nazwą?

16 maja laureaci konkursu otrzymają informację, do której grupy zwiedzających zostali przydzieleni. Temat zwiedzania będzie wybrany losowo.

20 maja na zwiedzających czekają również inne atrakcje: o godzinie 17.00 odbędzie się otwarte oprowadzanie dla dorosłych po wystawie Muzeum Narodowe w Warszawie 1862–2014. Jakie były początki tej instytucji? Skąd pochodzą zbiory Muzeum? Dlaczego jeden z dziedzińców przy gmachu Muzeum w Alejach Jerozolimskich jest nazwany imieniem Stanisława Lorentza? O tym i o wielu innych faktach i ciekawostkach dowiedzą się uczestnicy oprowadzania poświęconego historii MNW.

Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum. Liczba miejsc ograniczona.

Gmach główny Muzeum Narodowego w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Gmach główny Muzeum Narodowego w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

152. Urodziny Muzeum Narodowego
20 maja 2014 roku, godzina 15.00 i 17.00
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz