• 2014-05-14

Na tapecie. Kolaż w przestrzeni | Wernisaż w Red Onion

17 maja w Red Onion w Warszawie odbędzie się wernisaż Tymoteusza Piotrowskiego, laureata tegorocznego konkursu KTR w kategorii ilustracja. Wydarzenie jest częścią cyklu Na tapecie.

Wernisaż Tymoteusza Piotrowskiego, cykl „Na tapecie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż Tymoteusza Piotrowskiego, cykl „Na tapecie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czym dla projektanta jest papier? Tworzywem, a może podłożem? Kiedy papier gra pierwsze skrzypce, a kiedy zmienia się w bohatera drugiego planu? Na jakich warunkach staje się częścią architektury? – to tylko kilka z pytań, które były punktem wyjścia dla projektu Na tapecie. Sercem wystawy w przestrzeni butiku Red Onion są trzy papierowe cylindry wypełnione kolażowymi kompozycjami Tymoteusza Piotrowskiego. Motywem przewodnim ilustracji jest tapeta – papierowy obiekt, który organizuje przestrzeń, a jednocześnie nierzadko sam ma ilustratorski charakter.

Artysta zmiksował współczesne i historyczne zdjęcia tapet we wnętrzach mieszkań: salonach, jadalniach, sypialniach oraz zdjęcia ikon designu, tworząc opowieść o tym, jak wygląda wymarzone polskie wnętrze.

Zdjęcia wykorzystane w ilustracjach Tymoteusza Piotrowskiego swoją karierę rozpoczęły na papierze – nośniku historii i opowieści. Były opublikowane w popularnym magazynie wnętrzarskim M jak mieszkanie, który od 14 lat prezentuje najciekawsze polskie projekty wnętrz i inspiruje do urządzania nowoczesnych wnętrz. W kolażach znalazły się również fragmenty historycznych fotografii drukowanych w pierwszym miesięczniku, który promował w Polsce design – kultowym Ty i ja. Wystawie towarzyszy część warsztatowa – w której każdy może zmierzyć się z techniką kolażu – oraz próba zdefiniowania najpopularniejszych w Polsce obiektów designerskich.

Na tapecie to druga z kolei odsłona cyklu działań Red Onion poświęconych artystycznemu badaniu materiałów, których używa się w projektowaniu.

Tymoteusz Piotrowski – ilustrator, grafik. Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Miłośnik techniki kolażowej. Łączy, skleja, dorysowuje – na papierze, ekranie, a także w formach muralowych, na ścianach. Pracownik magazynu kulinarnego Kukbuk. Swoje prace publikował m.in. w Przekroju, Znaku, Twoim Stylu, Charakterach.

Red Onion – założony w 1999 roku, jeden z pierwszych sklepów z dobrym zagranicznym wzornictwem. Butik działa stacjonarnie na ulicy Burakowskiej w Warszawie oraz online, a w swojej ofercie ma ponad 4000 przedmiotów. To jeden z najciekawszych punktów na zakupowej mapie stolicy, gdzie warto rozpocząć urządzanie swojego wymarzonego domu.

Wernisaż Tymoteusza Piotrowskiego
Od 17 do 24 maja 2014 roku
Red Onion
Warszawa

Dodaj komentarz