• 2014-05-14

Różewicz w Teatrze Nowym

W dniach 15 i 16 maja w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu będą miały miejsce wydarzenia związane z twórczością i życiem zmarłego niedawno poety i dramaturga Tadeusza Różewicza.

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, logo (źródło: mat. prasowe)

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, logo (źródło: mat. prasowe)

15 maja w Cafe Nowa (foyer Teatru Nowego) odbędą się nietypowe działania teatralne. Pierwsze z cyklu Przymierzalnia, to otwarta próba Kartoteki T. Różewicza.

Na cykl Przymierzalni składać się będą regularne otwarte próby czytane tekstów dramatycznych, służące poszukiwaniu propozycji repertuarowych. Czytania będą miały charakter czysto roboczy i funkcjonalny. To wyjątkowa okazja dla przeciętnego widza teatralnego do podejrzenia intymnej pracy reżysera i aktorów. Po otwartej próbie Kartoteki wyświetlony zostanie film A. Sapiji poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi Poeta Emeritus.

Ja nie znam w całości ani jednego mojego wiersza – wyznaje na początku dokumentu jego bohater, Tadeusz Różewicz. A my? Na ile znamy Różewicza? Okazuje się, że Poeta Emeritus, jak sam siebie określił w jednym z wierszy, konsekwentnie unikający szumu wokół własnej osoby, wcale nie pozostaje w spoczynku. Chwilami nostalgiczny, chwilami humorystyczny film pokazuje prawdziwego Tadeusza Różewicza, który tworząc – wciąż potrafi powiedzieć dużo o nas samych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, obowiązują zapisy.

Różewicz w Teatrze Nowym
15 i 16 maja 2014 roku
ul. J. H. Dąbrowskiego 5, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego
Poznań

Dodaj komentarz