• 2014-05-14

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej w szczecińskiej Filharmonii

16 maja w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie koncert wykona Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, jeden z czołowych, a zarazem najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce, pod batutą Michała Dworzyńskiego.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej tworzą pasjonaci – najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych. Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje.

W tym samym roku nagrana została pierwsza studyjna płyta z muzyką polską dla wytwórni DUX. Artystyczną i organizacyjną pieczę nad zespołem pełni od samego początku Marcin Klejdysz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.

Orkiestra nagrała dotychczas szesnaście płyt. Zespół podpisał również kontrakt z renomowaną oficyną wydawniczą EMI London, dla której regularnie nagrywa klasykę, choć nie tylko. Z równie wielkim sukcesem jak po partytury muzyki wysokiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej sięga po klasykę muzyki rozrywkowej czy filmowej.

Na swym koncie ma nagrania ścieżek filmowych dla takich gigantów jak Warner Bros czy Monolith oraz współpracę z takimi kompozytorami jak Michał Lorenc i Jan A. P. Kaczmarek. Zarejestrowali także niezwykle popularny album Siedem Pieśni Marii, który w błyskawicznym tempie zyskał miano platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 300 tys. egzemplarzy.

W Szczecinie młodzi muzycy zagrają pod batutą Michała Dworzyńskiego – dyrygenta, który współpracował ze szczecińską Orkiestrą Symfoniczną w sezonie artystycznym 2012/2013, pełniąc funkcję I Dyrygenta. W programie znajdą się Uwertura koncertowa D-dur Maksymiliana Einerta, II Koncert skrzypcowy d-mol op. 22 Henryka Wieniawskiego i VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Partie solowe na skrzypcach wykona Aleksandra Kuls, która debiutowała z orkiestrą symfoniczną w wieku 10 lat, po trzech latach gry na skrzypcach.

Koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej
16 maja 2014 roku, godz. 19.00
Filharmonia Szczecińska
Szczecin

Dodaj komentarz