Muzeum Sztuki na Noc Muzeów

Zbliża się 10. edycja Europejskiej Nocy Muzeów. W tę jedyną noc w roku – z 17 na 18 maja będzie można bezpłatnie zwiedzić wszystkie trzy oddziały Muzeum Sztuki w Łodzi: ms1, ms2 oraz Pałac Herbsta. Nadarzy się też okazja, by publicznie wypowiedzieć swoje zdanie na temat istoty sztuki.

Noc Muzeów 2013, Muzeum Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Muzeów 2013, Muzeum Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mapy nowoczesności i kobiecy pop-art w ms2 (ul. Ogrodowa 19)

Noc Muzeów to już ostatnia szansa, żeby przyjrzeć się pracom jedynej kobiety w brytyjskim pop-arcie – Pauline Boty. Obrazy i kolaże utalentowanej i niedawno ponownie odkrytej artystki, zwanej Bardotką z Wimbledonu można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy właśnie w ms2. Dziełom Boty, której poświęcona jest wystawa towarzyszą też inne prace przedstawicieli pop-artu: Petera Blake’a, Patricka Caulfielda, Allena Jonesa czy Eduardo Paolozziego. Pozostałe piętra ms2 to rozległy i wciągający Atlas Nowoczesności. Wybrane dzieła z imponującej kolekcji Muzeum tworzą mapy czy wyspy skupione wokół 14 pojęć. Są to m. in.: Kapitał, Emancypacja, Eksperyment, Rewolucja, Tradycja, Muzeum. Na wystawie wśród wielu ważnych, ale i zaskakujących prac można zobaczyć intrygującą instalacje z pudeł po butach autorstwa Roberta Rumasa i Piotra Wyrzykowskiego pt. Kopiści butów, obraz reżysera Andrzeja Wajdy Mózg hydraulika czy słynną rzeźbę Aliny Szapocznikow Goldfinger, inspirowaną przygodami Jamesa Bonda.

Opowieść o Wschodniej i Sala Neoplastyczna w ms1 (ul. Więckowskiego 36)

Na parterze w najmniejszej sali wystawienniczej ms1 będzie można dowiedzieć się jak to się stało, że mieszkanie przy Wschodniej 29 w Łodzi, przekształciło się w jedną z ważniejszych w kraju galerię sztuki niezależnej. Historia obchodzącej trzydzieste urodziny Galerii Wschodniej uzupełniona jest o 6 prac, które powstały specjalnie na tę okazję i komentują warunki jej funkcjonowania oraz są wyrazem hołdu dla determinacji jej założycieli wobec trudności w pozyskiwaniu funduszy.

Historyczna siedziba Muzeum Sztuki w Łodzi to też miejsce, w którym warto obejrzeć serce Muzeum – odnowioną przestrzeń Sali Neoplastycznej, zaprojektowanej przez Strzemińskiego, wraz z nawiązującymi do niej pracami artystów współczesnych. Są tam projekty takich twórców jak: Liam Gillick, Magdalena Fernandez Arriaga, Monika Sosnowska, Nairy Baghramian, Jarosław Fliciński i grupa Twożywo.

Wyspiański i Historie niedokończone w Pałacu Herbsta (ul. Przędzalniana 72)

Późny wieczór to moment kiedy wnętrza Pałacu Herbsta i jego ogród nabierają niezwykłego charakteru. Właśnie wtedy najłatwiej wyobrazić sobie rodzinę Herbstów i życie jakie prowadzili w luksusowych, eleganckich wnętrzach. Na pewno pomoże w tym wystawa Herbstowie. Historie niedokończone, opowiadająca o losach dwóch pokoleń rodziny Herbstów. Sobotni spacer po Pałacu Herbsta warto zakończyć w Galerii Sztuki Dawnej, gdzie można obejrzeć arcydzieła polskiego malarstwa – obrazy Wyspiańskiego, Rodakowskiego czy Matejki.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów we wszystkich siedzibach będzie też można obejrzeć spoty z Janem Peszkiem, które są częścią ogólnopolskiej kampanii promocji marki Muzeum Sztuki w Łodzi pod hasłem Sztuka to…. Wszyscy zwiedzający tej nocy Muzeum będą też mogli wypowiedzieć się na temat czym dla nich jest sztuka i w ten sposób przyłączyć się do kampanii – Muzeum niedawno uruchomiło swój profil na portalu Instagram. W tę wyjątkową noc zachęcamy wszystkich zwiedzających do publikowania zdjęć z tabliczką z hasłem Sztuka to, które będzie można samodzielnie uzupełnić – mówi Aneta Dalbiak, kierownik Działu Promocji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Muzeum Sztuki na Noc Muzeów
Wydarzenia odbędą się w nocy z 17 na 18 maja 2014 roku do godziny 1.00
Muzeum Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz