• 2014-05-14

Nowa dyrektor artystyczna w Institute of Design Kielce

Z dniem 1 maja, artystka ceramik Monika Patuszyńska, objęła stanowisko dyrektor artystycznej w Institute of Design Kielce.

Monika Patuszyńska (źródło: materiały prasowe)

Monika Patuszyńska (źródło: materiały prasowe)

Monika Patuszyńska – urodzona w 1973 r. w Warszawie. W 1999 r. ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Była ostatnim projektantem Zakładów Porcelitu Stołowego Pruszków. Od prawie 15 lat zajmuje się porcelaną studyjną. Jej projekty zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach w kraju i za granicą (m.in. Forma 2000 podczas MTP Domexpo; Premio Per Il Design na V° Simposio della Ceramica Contemporanea w Bassano Del Grappa we Włoszech czy Prix de la Ville de Vallauris na XXII Biennale Internationale de Vallauris we Francji).

W latach 2007- 2013 Prezydent Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki Porcelana Inaczej odbywającego się w dolnośląskich fabrykach porcelany.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2013.

Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie.

Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie – m.in. Museum of Modern Ceramic Art w Gifu w Japonii, Jingdezhen Ceramics Museum w Chinach, Mungyeong Ceramics Museum w Korei, Danmarks Keramikmuseum w Danii czy Musée de la Céramique w Vallauris we Francji, prezentowane były na prawie 100 wystawach, w tym ponad 10 indywidualnych.

Od czasu wystawy Bastards & Orphans w ID Kielce w październiku 2013 zdążyła we współpracy z nowojorskim biurem Petera Marino zaprojektować i wykonać serię porcelanowych naczyń dla słynnego Maison Guerlain przy Champs-Elysees w Paryżu, wziąć udział w festiwalu Łódź Design, odbyć dwumiesięczną rezydencję artystyczną w prestiżowym The Clay Studio w Filadelfii oraz zaprezentować swoją porcelanę podczas Ceramic Art London w Royal College of Art w Londynie.

Monika Patuszyńska
Institute of Design w Kielcach
ul. Zamkowa 3
Kielce

Dodaj komentarz