Laureaci Nagrody im. K. Malewicza w The National Art Museum of Ukraine

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na wystawę pt. Miejsca – Laureaci Nagrody im. K. Malewicza. Alevtina Kakhidze, Stas Volyazlovsky, Zhanna Kadyrova, którą będzie można oglądać os 23 maja w The National Art Museum of Ukraine w Kijowie.

Zhana Kadyrova – wystawa w Galerii Arsenał w Białymstoku, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zhana Kadyrova – wystawa w Galerii Arsenał w Białymstoku, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Nagroda Artystyczna im. Kazimierza Malewicza została zainicjowana w roku 2008 przez Instytut Polski w Kijowie i ukraińską Fundację Centrum Sztuki Współczesnej z wielu różnych powodów. Jednym z nich jest chęć zwrócenia uwagi na artystów ukraińskich, którzy posługują się oryginalnym językiem i umożliwienie im pobytu i działań w Polsce. Pierwszą formalną zachętą jest rezydencja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dzięki niej artyści nawiązują kontakty towarzyskie i profesjonalne. To nie tyle sposób na utrwalanie kanonu, co raczej tworzenie nowych punktów dialogu między środowiskami artystycznymi Polski i Ukrainy.

Alevtina Kakhidze, Stas Volyazlovsky i Zhanna Kadyrova – zdobywcy Nagrody im. Kazimierza Malewicza – przedstawiali swoje ostatnie realizacje w Galerii Arsenał w Białymstoku, która jest kluczowym partnerem tej inicjatywy i najaktywniej działającą na Wschodzie galerią sztuki w Polsce. Artyści ci operują oryginalnym językiem, każdy z nich prezentuje istotne stanowisko w sferze artystycznej i publicznej. Alevtina Kakhidze – pierwsza laureatka Nagrody im. Malewicza w 2008 roku – nie tylko brała udział w projektach polsko-ukraińskich, ale także inicjowała obecność artystów polskich na Ukrainie. Stas Volyazlovsky – zwycięzca z roku 2010 – podczas rezydencji zrealizował film dotyczący jego polskich korzeni, brał udział w wystawach sztuki ukraińskiej w Polsce i polskiej na Ukrainie. Podobnie Zhanna Kadyrova – uhonorowana w roku 2012 oryginalna rzeźbiarka i członkini grupy Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna (R.E.P) – także zrealizuje swój projekt podczas pobytu rezydencyjnego. Prace wszystkich laureatów znajdują się w kolekcjach polskich instytucji publicznych i są wprowadzane w kontekst międzynarodowy głównie dzięki Galerii Arsenał w Białymstoku, ale także Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. (…)

Jarosław Godun, Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie

Kurator wystawy: Monika Szewczyk

Miejsca – Laureaci Nagrody im. K. Malewicza. Alevtina Kakhidze, Stas Volyazlovsky, Zhanna Kadyrova
Wystawę można oglądać od 23 maja do 31 lipca 2014 roku
The National Art Museum of Ukraine, Kijów

Dodaj komentarz