Jakub Julian Ziółkowski – Imagorea w Zielonej Górze

Od 16 maja w Galerii BWA w Zielonej Górze będzie można oglądać wystawę prac Jakuba Juliana Ziółkowskiego pt. Imagorea.

Jakub Julian Ziółkowski, „Reflections” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Julian Ziółkowski, „Reflections” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Imagorea to wystawa jeszcze nie prezentowanych, powstałych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, obrazów Jakuba Juliana Ziółkowskiego. Artysta kontynuuje w nich wątki podejmowane dotychczas, eksploruje historię sztuki awangardowej, ale też mroczne obszary podświadomości. Odwołuje się także do przestrzeni pracowni i procesu twórczego. Wystawa będzie zaprzeczeniem modernistycznego kanonu ekspozycyjnego.

Ważnym elementem wystawy, jej integralną częścią, jest współpraca z Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem, analizującym relacje między duchowością a psychiką, autorem książek, m.in. New Age. Autorem koncepcji architektury wystawy jest Andreas Angelidakis.

Jakub Julian Ziółkowski (1980) jest jednym z najważniejszych polskich malarzy. Ukończył ASP w Krakowie w roku 2005. W jego twórczości widoczne są przetworzone inspiracje sztuką m.in. Hieronima Boscha, Witkacego, Brunona Schulza, James Ensora, Pabla Picassa, Andrzeja Wróblewskiego, Pieta Mondriana, Joana Miro, Neo Raucha. Tworzy własne, tajemnicze światy, przepojone cierpieniem i ekstazą, zamieszkałe przez hybrydalne, często zdeformowane postaci, ludzkie i zwierzęce. Sztuka jest dla niego obszarem autonomicznym wobec rzeczywistości, rządzącym się własnymi prawami, znanymi tylko autorowi, zależnymi od jego wyobraźni. W roku 2013 jego obrazy prezentowane były w ramach wystawy głównej 55. Biennale Sztuki w Wenecji Palazzo Enciclopedico. Prace artysty znajdują się w najważniejszych kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.

Jakub Julian Ziółkowski, Imagorea
Wernisaż: 16 maja 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 8 czerwca 2014 roku
Galeria BWA w Zielonej Górze

Dodaj komentarz