Europejskie Centrum Solidarności – wybrano modeli do rzeźby

Casting w Europejskim Centrum Solidarności zakończył się sukcesem. Wybrane zostały osoby: dziecko, cztery kobiety i czterech mężczyzn, których twarze i sylwetki posłużą przy wykonaniu rzeźb na wystawę stałą nowej siedzibie ECS przy placu Solidarności 1.

Europejskie Centrum Solidarnosci (źródło: materiały prasowe)

Europejskie Centrum Solidarnosci (źródło: materiały prasowe)

Zainteresowani stanięciem w kolejce przyjechali ze wszystkich zakątków Pomorza jak również z Warszawy. Komisja konkursowa starała się wypatrzyć osoby najbardziej typowe dla obrazu sklepowej kolejki. W komisji zasiedli przedstawiciele ECS oraz Dorota Zalewska z konsorcjum Qumak S.A., które wystawę wykona, i Dariusz Brunka ze Studia 1:1, które przygotowało projekt plastyczny wystawy.

W czasach PRL, wszelkie swobodne zgromadzenia ludzi były z zasady kontrolowane i podejrzane tłumaczy Paweł Golak, kierownik Wydziału Muzealno-Archiwalnego i Biblioteki ECS, który koordynuje całość prac nad wystawą stałą. Na tym tle, kolejka jawi się jako oaza demokracji – spotykali się w niej ludzie, którzy mogli swobodnie porozmawiać, połączeni wspólnym oczekiwaniem na towar i nadzieją, że dla wszystkich go wystarczy.

Kolejka to jeden z wielu elementów wystawy stałej w nowej siedzibie ECS, która to wystawa, przy pomocy podobnych inscenizacji, multimediów, fotografii pokazywać będzie najnowszą historię Polski i niezwykłość ruchu polskiej Solidarności. Planowany czas otwarcia ekspozycji to 30 sierpnia 2014 roku.

Europejskie Centrum Solidarności
ul. Doki 1
Gdańsk

Dodaj komentarz