• 2014-05-14

Cup of Time gra kompozycje Zbigniewa Namysłowskiego

Wyjątkowy koncert podczas Nocy Muzeów z cyklu Dux Brzmi w Trzcinie na Skwerze odbędzie się 17 maja w warszawskim Skwerze. Koncert pt. Dwa łyki – jazzu i klasyki promować będzie album Cup of Time plays Namysłowski.

Cup of Time (źródło: mat. prasowe)

Cup of Time (źródło: mat. prasowe)

Cup of Time jest obecnie jedynym, stale działającym w Polsce zespołem, który wykonuje muzykę trzeciego nurtu; nieoznacza to jednak że ogranicza się jedynie do takiej stylistyki. Cup of Time tworzą: flecista Ryszard Borowski, skrzypaczka Agnieszka Cypryk, akordeonista Rafał Grząka oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski.

Na albumie Cup of Time plays Namysłowski zaprezentowane zostały przez zespół utwory Zbigniewa Namysłowskiego, jednego z najbardziej znanych polskich jazzmanów. Zbigniew Namysłowski jest prawdopodobnie najlepszym kompozytorem, jaki pojawił się do tej pory w polskim jazzie.

Oryginalność koncepcji płyty polega też na pomyśle, aby sam kompozytor, który – jak wiadomo – jest znakomitym saksofonistą, zagrał w kilku utworach, ale wyłącznie w nie swoich kompozycjach. W dwóch aranżacjach piosenek ludowych (w których wykorzystano też fragmenty opracowania Witolda Lutosławskiego), Kujawiaku Grażyny Bacewicz oraz w dwóch kompozycjach członków zespołu, będących pastiszami tańców i muzyki ludowej. Zbigniew Namysłowski gra przepiękne solówki i znakomicie interpretuje tematy, wnosząc do całego programu styl oryginalnego jazzu.

Dla Zbigniewa Namysłowskiego największe znaczenie ma melodia. W jego kompozycjach zostaje ona oprawiona przez autora w wyszukane rytmy, wyrafinowaną i oryginalną harmonię, ciekawą aranżację. Ale to głównie melodyka świadczy o oryginalności, a zarazem o ludowości wielu jego utworów. To kwintesencja oryginalnego, własnego stylu Namysłowskiego. Jest on uważany za znakomitego polskiego kompozytora nie dlatego, iż używa melodii ludowych, ale dlatego, że pisze (podobnie jak Chopin) własne, oryginalne, których źródło jest oczywiste.

Cup of Time – zespół powstał w 2008 roku. Wykonuje muzykę tzw. trzeciego nurtu: połączenie muzyki klasycznej i jazzu. Udaje się to zrealizować dzięki zderzeniu czterech indywidualności – muzyków, których działalność daleko wykracza poza ramy typowego wykonawstwa. Zespół koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej, w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, w Belwederze, na Zamku Królewskim w Wilanowie. Brał udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. w Giżycku, Słupsku, Świnoujściu, Ostrołęce, niejednokrotnie prowadząc przy tym warsztaty z improwizacji.

Koncert Dwa łyki – jazzu i klasyki, Cup of Time plays Namysłowski
17 maja 2014 r., godz. 21.30
Krakowskie Przedmieście 60A, Skwer, filia Fabryki Trzciny
Warszawa
wstęp wolny

Dodaj komentarz