• 2014-05-14

Baśnie Włoskie Italo Calvino z muzyką SzaZy

Muzyka, głos, dźwiękowe efekty synchroniczne, postacie, krajobrazy, dramaty i komedie – w spontanicznym uniesieniu – powstające tu i teraz. Niezwykłe słuchowisko tworzone na żywo na podstawie Baśni Włoskich Italo Calvino odbędzie się 20 maja w łódzkich Owocach i Warzywach.

SzaZa (źródło: mat. prasowe)

SzaZa (źródło: mat. prasowe)

Szamburski / Zakrocki posiłkując się szeroką gamą barw, improwizując, wchodząc w interakcje ze słowem zarówno czytanym jak i śpiewanym przez Joannę Sokołowską – tworzą muzyczną narrację dla fascynującej literatury Calvino.

Baśnie Włoskie powstały w roku 1956, to teksty alegoryczne, nasycone niezwykłym poczuciem humoru, ale także surrealizmem i nutką absurdu – materiał wręcz idealnie wpisujący się w estetykę SzaZy oraz wrażliwość Joanny Sokołowskiej.

Joanna Halszka Sokołowska – aktorka, kompozytorka, filozofka, wokalistka. Zajmuje się śpiewem, tworzeniem muzyki, teatru, eksperymentalnych form artystycznych, słowem i filozofią. Pracowała jako wykonawca, aktorka, tancerka, choreograf, reżyser i kompozytor. Ostatnio stworzyła kompozycję i zajmowała się realizacją chóru i wykonaniem roli w spektaklu Maria de Buenos Aires w reż. M. Dziewulskiej. Komponuje muzykę do filmu dokumentalnego o Jerzym Grotowskim. Wraz z Joanną Piwowar napisała i zrealizowała spektakl Wykwalifikowane (PPA 2008). Na stałe śpiewa w zespole Przepraszam, z którym uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach sceny alternatywnej. Jest absolwentką wydziału filozofii UW.

SzaZa czyli duet Paweł Szamburski / Patryk Zakrocki – Patryk i Paweł to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz oraz Djazzpora, które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się m.in. w takich projektach, jak Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych których nazw nie pamiętają.

Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim. Swoją muzyką w licznych projektach wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Toruniu, Galerię Zachęta, Filmotekę Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Francuski, Instytut Adama Mickiewicza, Akademię Sztuk Pięknych, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Polonia, Teatr Nowy.

Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. W latach 2010 – 2011 artyści dzięki współpracy z Instytutami Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Madrycie, Wiedniu, Paryżu, a także ze Studiem Filmowym Semafor oraz Instytutem Adama Mickiewicza – mogli zaprezentować swoje interdyscyplinarne projekty w Japonii, Chinach, Austrii, Francji, Hiszpanii, Ameryce Północnej, na Isladii, w Norwegii czy w Urugwaju.

Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych ustawień. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.

Słuchowisko na żywo: Baśnie Włoskie Italo Calvino z muzyką SzaZy
20 maja 2014 r., godz. 20.00
ul. Traugutta 9, Owoce i Warzywa
Łódź

Dodaj komentarz