Piotr Kossakowski z malarstwem i różnymi rzeczami w Ateneum

Od 15 maja w Galerii Ateneum w Katowicach będzie można oglądać wystawę malarstwa Piotra Kossakowskiego pt. Malarstwo. Różne rzeczy.

Piotr Kossakowski, „Coś w mojej głowie”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Kossakowski, „Coś w mojej głowie”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Kossakowski (ur. w 1976 r. w Sosnowcu) jest absolwentem katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 2005 r. w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza, dyplom dodatkowy – w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Romana Kalarusa. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora sztuki. Pracuje na Wydziale Artystycznym macierzystej uczelni jako asystent w Pracowni Malarstwa prof. Ireneusza Walczaka oraz w Pracowni Rysunku prof. Janusza Karbowniczka. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i ponad sto zbiorowych, w Polsce i zagranicą.

Stypendysta Fundacji im. H. Kołłątaja (2003), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004) oraz Marszałka Województwa Śląskiego (2008). Laureat nagród i wyróżnień, m.in. w konkursie Samsung Art Master (Fabryka Trzciny, Warszawa, 2004), na Festiwalu Plakatu w Krakowie (Pałac Sztuki, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych), na 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2009) czy na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnavie (Słowacja 2012). Uprawia malarstwo, rysunek i projektowanie.

O swoich pracach pisze, iż są wynikiem (…) obserwacji otaczającej rzeczywistości z zumem wycelowanym w obiekty współczesnej przestrzeni. Historie zawarte w obrazach to nie tylko pretekst do tworzenia nowych sytuacji wizualnych, chociaż równoległy sposób prowadzenia narracji może na to wskazywać. Podobnie jak scena z filmu kręcona z wielu ujęć, tak motyw widziany jednocześnie z różnych punktów, zostaje rozszczepiony na warstwy, które tworzą miejsca styku, przejścia, pęknięcia i zakłócenia w odbiorze. Powstaje nowa forma – wykreowana przestrzeń, ogarnięta nadprodukcją obrazów. Ten pozorny bełkot, tworzony w dużym stopniu w sposób bardzo intuicyjny i uniemożliwiający zaplanowanie efektu końcowego, jest zawsze bardzo konkretną historią.

Piotr Kossakowski, Malarstwo. Różne rzeczy.
Wernisaż: 15 maja 2014 roku, godz. 18.00
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Galeria Ateneum
ul. 3 Maja 25
Katowice

Dodaj komentarz