O-Twórz Lublin! Forma Otwarta

Stowarzyszenie Kulturalne Grupa Projekt zaprasza na czwartą edycję interaktywnego projektu fotograficznego O-Twórz Lublin! Forma Otwarta. Najbliższe warsztaty odbędą się 17 i 18 maja w ACK UMCS Chatka Żaka w Lublinie.

Projekt „O-Twórz Lublin!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „O-Twórz Lublin!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz kolejny, za pomocą jednorazowego aparatu fotograficznego zaprojektowanego i wykonanego przez Marcina Muchę Moszyńskiego, chcemy oddać przestrzeń Lublina w ręce i pod spojrzenia jego mieszkańców oraz gości. Kolejna edycja projektu O-Twórz Lublin! Forma Otwarta została zaplanowana na 3 najbliższe lata – od 2014 do 2016 roku. Tematem tegorocznej edycji projektu O-Twórz Lublin! jest Miasto Uniwersyteckie.

Podczas warsztatów będzie można wspólnie konstruować aparaty, wykonywać fotografie oraz pracować w ciemni fotograficznej. Po raz pierwszy uczestnicy warsztatów wezmą również udział w spacerze po Miasteczku Akademickim w Lublinie. Warsztaty poprowadzą Marcin Sudziński i Marcin Moszyński.

Zgłoszenia: Każdy, kto chce wziąć udział w projekcie powinien zgłosić się do nas, wysyłając e-mail na adres openlublin@gmail.com. W tytule wiadomości prosimy wpisać Warsztaty – Miasto Uniwersyteckie.

Projekt O-Twórz Lublin! narodził się jako pomysł na poznanie Lublina i stworzenie więzi między mieszkańcami miasta. Specjalnie skonstruowany przez Marcina Moszyńskiego jednorazowy aparat otworkowy jest oczywiście czymś o wiele więcej, niż pomysłowym gadżetem promocyjnym.

Ten zgrabny przedmiot-pudełko, nawiązuje w swojej idei do dwóch bardzo ważnych tradycji kulturowych: do tradycji i ruchu fotografii otworkowej, której korzenie sięgają początków cywilizacji (camera obscura) i nawiązuje do tradycyjnej, a obecnie na nowo cenionej ręcznej wytwórczości (handmade). Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu. Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w kamerze powstaje obraz. Kamery otworkowe są używane do zabawy, w sztuce i nauce. Projektowanie i budowa aparatów, to świetna zabawa. Robienie zdjęć własnoręcznie wykonanym aparatem, również daje dużo radości.

Podczas wiosennych spotkań zostanie zaproszona do udziału w spacerze Iza Pastuszko – autorka książki Architektura Dzielnicy Uniwersyteckiej, która oprowadzi uczestników warsztatów po Miasteczku Akademickim w Lublinie.

Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne Grupa Projekt
Koordynatorzy projektu: Magdalena Gorgol-Rzepecka, Barbara Wybacz

O-Twórz Lublin! Forma Otwarta
Warsztaty odbędą się 17 i 18 maja 2014 roku o godzinie 14.00
Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka
ul. Radziszewskiego 16
Lublin

Dodaj komentarz