• 2014-05-13

Live and Let Live w Kinie Muranów

14 maja o godz. 18.00 w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się polska premiera filmu Live and Let Live. Po seansie debata zatytułowana Spór o mięso.

Marc Pierschel „Live and Let Live” (źródło: materiały prasowe)

Marc Pierschel „Live and Let Live” (źródło: materiały prasowe)

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, Magazyn VEGE oraz Kino Muranów zapraszają 14 maja o godz. 18.00 na ogólnopolską premierę filmu Live and Let Live w reżyserii Marca Pierschela oraz odbywającą się po seansie debatę Spór o mięso.

Live and Let Live podchodzi do zagadnienia weganizmu w sposób niezwykle kompleksowy, rzetelny i naukowy. Nie epatuje krwawymi scenami z ubojni i laboratoriów wiwisekcyjnych. Poprzez opowieści bohaterów ukazuje, jak wybór diety wegańskiej może wpłynąć na nasze życie, a poprzez wywiady z uznanymi naukowcami, jak wpływa na zwierzęta, innych ludzi i całą naszą planetę.

Choroby cywilizacyjne, skandale żywnościowe, dewastacja środowiska i przedmiotowe traktowanie zwierząt – wszystkie te problemy skłaniają coraz większe rzesze ludzi do refleksji nad wyborami żywieniowymi. Czy takie przemyślenia mogą zamienić rzeźnika w weganina, a właściciela wielkiej fermy mleczarskiej doprowadzić do założenia domu spokojnej starości dla zwierząt gospodarskich?

– Jeżeli ja mogłem przejść na dietę roślinną, każdy może – mówi Aaron Adams, który kiedyś zajmował się ubojem królików. Dziś prowadzi jedną z najsłynniejszym wegańskich restauracji w USA.

To jeden z sześciu bohaterów filmu, których życie odmienił weganizm. Aktywiści ratujący zwierzęta z ferm, rolnik prowadzący wegańskie gospodarstwo ekologiczne, właściciele schroniska dla krów, świń i kur, zawodowy kolarz torowy z amerykańskiej kadry narodowej. Niezwykłe historie reżyser uzupełnił wywiadami z autorytetami z dziedziny medycyny, filozofii, etyki, prawa, ochrony środowiska i socjologii. Oprócz sław takich jak profesorowie T. Colin Cambpell (znany z bestsellerowej książki Nowoczesne Zasady Odżywiania), Tom Regan, Gary Francione, Peter Singer, etolog Jonathan Balcombe czy psycholożka i socjolożka Melanie Joy w filmie można zobaczyć również innych specjalistów analizujących dietę wegańską z różnych perspektyw.

Po filmie organizatorzy zapraszają na debatę Spór o mięso z udziałem specjalistów z dziedziny żywienia, ekonomii oraz etyki. Kulturoznawczyni i aktywistka prozwierzęca, dietetyk badający wpływ diet wegetariańskich na czynniki ryzyka chorób krążenia u dzieci, ekonomistka naukowo zajmująca się środowiskowym i społecznym kosztem chowu przemysłowego zwierząt, znany kucharz oraz przewodniczący Stowarzyszenia Wędliniarzy i Rzeźników RP będą dyskutować na temat tego, czy wykorzystywanie zwierząt do produkcji żywności jest uzasadnione. Debatę poprowadzi Mateusz Brzeziński, dziennikarz Telewizji Praga.

Uczestnicy:

  • Jakub Kuroń − syn Macieja Kuronia, wnuk Jacka Kuronia. Pierwsze kulinarne kroki, stawiał pod okiem ojca. Szef kuchni w Biesiada z Kuroniem catering oraz fundacji Kuroniówka.
  • Magdalena Kuropatwińska − kulturoznawczyni, aktywistka prozwierzęca, roślinożerca, szachistka. Zajmuje się nurtami nieantropocentrycznymi w kulturze. Współzałożycielka międzynarodowych koalicji na rzecz powstania unijnej dyrektywy chroniącej zwierzęta bezdomne.
  • Monika Kuźniewska – doktorantka w Katedrze Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego, naukowo zajmuje się środowiskowym i społecznym kosztem chowu przemysłowego zwierząt.
  • Janusz Rodziewicz − technolog i praktyk branży mięsnej, garmażeryjnej i gastronomicznej. Zarządza największą organizacją branżową Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.
  • Jakub Sobiecki − dietetyk; zajmuje się badaniami wpływu diet wegetariańskich na czynniki ryzyka chorób krążenia u dzieci w Klinice Pediatrii Instytutu Pomnik − Centrum Zdrowia Dziecka.

Pokaz odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu. Bilety w cenie 11 zł.

Pokaz filmu Live and Let Live
14 maja 2014 roku, godzina 18.00
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz