Magdalena Leśniak z miłości do rzeczy

Od 4 czerwca w Fundacji Magazyn Kultury w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Magdaleny Leśniak pt. Od rzeczy.

Autorka prac: Magdalena Leśniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka prac: Magdalena Leśniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Leśniak o swoim malarstwie:

Tematem mojego malarstwa są przedmioty. Pokochałam świat rzeczy z kilku przyczyn. Między innymi dlatego że, są one wszędzie, atakują swoją obecnością, tak więc, było to dla mnie naturalne, że zainspirowałam się światem materialnym. W swoich obrazach ukazuję przedmioty, stanowiące moją codzienną scenografię. Są to rzeczy różne, od tych niezbędnych do funkcjonowania, po te, związane z moją sferą emocjonalną. Powodem dla którego zapragnęłam utrwalać je na płótnie, jest z jednej strony znaczenie jakie ma dla mnie dany przedmiot, z drugiej strony fascynacja ciekawą formą danej rzeczy, światłem czy relacjami barwnymi zachodzącymi w zaobserwowanej sytuacji.

W pracy dyplomowej pt. Rekonstrukcja mojej przestrzeni, pokusiłam się na próbę symbolicznego odwzorowania miejsca w którym mieszkałam. Do przestrzeni wystawienniczej przeniosłam mieszkanie, w którym żyłam przez 2 ostatnie lata studiów, w którym pracowałam i odpoczywałam zarazem. Praca ta ma dla mnie duże znaczenie emocjonalne.

Obecnie kontynuuję temat rzeczy w swoim malarstwie. Tym razem interesuje mnie zjawisko gromadzenia rzeczy przez człowieka. W najnowszej pracy chciałabym pokazać tą sytuację, zwrócić uwagę na naturę człowieka – zbieracza, oraz na kruchość przedmiotów i ich szybką zużywalność. Człowiek gromadzi rzeczy, zużywa je, lub nudzi się nimi poczym kupuje nowe. Jego zbiór przybiera coraz inne formy, zmienia się i jest nieskończony.

Wojciech Leder o malarstwie Magdaleny Leśniak:

Przedmiot codziennego użytku, który towarzyszy autorce w jej codzienności. Istnieje one w szczególnej zależności emocjonalnej – prócz ich użyteczności, artystkę cieszy także ich wygląd, blask, wyjątkowa konfiguracja detali, z których się składają. Natomiast dla mnie, jako entuzjasty tego malarstwa, istotne jest osobliwe zjednoczenie porządku wyglądu powierzchni malarskiej z porządkiem widoku przedmiotu. Swoista laserunkowa technika malarska, oszczędność stylistyczna. Wyjątkowa harmonia kompozycyjna owych dwóch, wydawałoby się sprzecznych porządków, sprawia, że obrazy te istnieją wyraziście. Wynikają z redukcji formy, mimo to kumulują intensywność doznania zmysłowego. Te obrazy przedmiotów nie są w formie przezroczyste, kierując intencje widza na przedstawiany przedmiot. Między obrazem przedmiotu a samym materialnym obrazem zachodzi osobliwa tożsama zależność. Obraz przedmiotu staje się samym przedmiotem. Wynika to także w pewnym stopniu z układu i relacji tych obrazów-przedmiotów.

Magdalena Leśniak – urodzona w 1988 roku w Kielcach. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa. Obroniła dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w 2012 roku. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce, min. w Wystawie Konkursowej im. E. Gepperta w BWA we Wrocławiu, w Wystawie Pokonkursowej Przedwiośnie w Kielcach. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą min. w Galerii Izaart w Pont-Aven we Francji. Obecnie doktorantka Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach.

Kurator: Katarzyna Kowalska

Magdalena Leśniak, Od rzeczy
Wernisaż: 4 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Fundacja Magazyn Kultury
ul. Józefa 17 (Kolanko No6)
Kraków

Dodaj komentarz