• 2014-05-13

Janina Peikert w tęczowym balecie skał

Od 11 maja w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie będzie można oglądać wystawę fotografii Janiny Peikert pt. Tęczowy balet skał.

Fot. Janina Peikert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Janina Peikert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie, które składają się na wystawę Tęczowy balet skał wykonane zostały w miejscu, które dla wielu z nas na zawsze pozostanie nieosiągalne – w Kanionie Antylopy (Antelope Canyon) w stanie Arizona w Stanach Zjednoczonych. Miejscu świętym dla Indian Nawaho. Miejscu uznawanym za jedno z najpiękniejszych na ziemi.

Takie miejsca to raj dla fotografów, ale też pułapka. Jak bowiem sfotografować miejsce, które fotografowało już tysiące osób przed nami i ukazać jego wyjątkowość dostatecznie już osławioną? Janina Peikert – autorka tej wystawy zapewne zadawała sobie te pytania. Czy znalazła na nie odpowiedź?

Na zdjęciach Janiny Peikert widać cały majestat, siłę, niezwykłość Matki Natury – która przez miliony lat cierpliwie rzeźbiła skalne formy, aby dziś mogły nas cieszyć doskonałością. Niezwykłe meandry, spirale skał w połączeniu z grą świateł przenoszą nas w magiczny świat. Pełen tajemnic, emanujący radością. Tą najprostszą i najczystszą – którą niesie sama przyroda. Widać tu harmonię, jakiś niepojęty ład. Widać wielkość – w duchu możemy spytać, kim wobec niej jesteśmy.

Fot. Janina Peikert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Janina Peikert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janina Peikert – ur. w 1944 roku. Absolwentka fizyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1992 roku przeprowadziła się do Jeleniej Góry. Jest założycielką Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej, który prowadzi już czternasty rok. Od kilkudziesięciu lat jest zapaloną podróżniczką – była już w ponad 50 krajach, na sześciu kontynentach m.in. w Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Nepalu, Indiach, Chinach, Japonii, Kambodży, Wietnamie, Tanzanii, Kenii, Australii, Nowej Zelandii. Fascynują ją niezwykłości rzeczy pozornie zwyczajnych i napotkani ludzie. Długoletnie zamiłowanie do fotografii przerodziło w pasję prezentacji cudowności elementów przyrody i świata. Od roku 2007 jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym aktualnie pełni funkcję wiceprezesa. Od 2012 roku jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.

Janina Peikert, Tęczowy balet skał
Wernisaż: 11 maja 2014 roku, godz. 16.00
Wystawę można oglądać do 19 czerwca 2014 roku
Artystyczna Galeria Izerska w Kromnowie

Dodaj komentarz