BWA w Tarnowie o żydowskiej nieobecności

Od 11 czerwca będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Byliśmy. Jest to ostatnia z cyklu czterech międzynarodowych wystaw sztuki współczesnej związanych z Tarnowem w kontekście jego historii i dziedzictwa kultury zrealizowanych przez tarnowskie BWA, w ramach cyklu Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

Marek Chlanda, „Podanie Chaji Mielec”, 1941 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Chlanda, „Podanie Chaji, Mielec, 1941”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Byliśmy, łącząca prace współczesnych artystów i materiały historyczne, poświęcona jest żydowskim mieszkańcom przedwojennego Tarnowa i okolicznych miasteczek. Ekspozycja znajduje się w siedzibie BWA – neogotyckim Pałacyku Strzeleckim otoczonym starym parkiem oraz w opustoszałej przed remontem, XVI w. kamienicy Muzeum Okręgowego na Rynku.

William Kentridge, „Breathe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

William Kentridge, „Breathe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niektóre realizacje oparte są na lokalnych archiwaliach – fotografiach, nagraniach i powstały specjalnie na wystawę, inne mają charakter bardziej uniwersalny. Wszystkie, na różne sposoby i przez rożne media, próbują odnaleźć miejsca, relacje i przede wszystkim ludzi, którzy byli integralną częścią tego miasta i świata sprzed wojny. Tworzą się tu historie fikcyjne, półprawdziwe, przypominane są te autentyczne. Kiedyś byliśmy tu razem.

Ekspozycji towarzyszy dwujęzyczne wydawnictwo z tekstami: Adama Bartosza, Havivy Pedayi, Andy Rottenberg, Marty Kufel, Grzegorza Niziołka, Agnieszki Sabor oraz autorskimi wypowiedziami artystów. Pod redakcją Anny Bujnowskiej, projekt graficzny (oraz oprawa graficzna wystawy) – Magdalena Burdzyńska

Byliśmy to ostatnia z cyklu czterech międzynarodowych wystaw sztuki współczesnej związanych z Tarnowem w kontekście jego historii i dziedzictwa kultury zrealizowanych przez tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych, w ramach cyklu Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

Kuratorki: Dorota Krakowska, Anna Bujnowska
Oprawa graficzna: Magdalena Burdzyńska
Artyści: Kinga Bielec, Marek Chlanda, Ulrike Grossarth, Assaf Gruber, Stefania Gurdowa, Tadeusz Kantor, William Kentridge, Wilhelm Sasnal, Ireneusz Socha, Wiola Sowa & Dorota Krakowska, Wojciech Wilczyk

Byliśmy
Wernisaż: 10 czerwca 2014 roku, godz. 19.00 (Muzeum Okręgowe) i 20.00 (BWA)
Wystawa potrwa do 24 sierpnia 2014 roku
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Rynek 20-21
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, ul. Słowackiego 1

Dodaj komentarz